Traduje se: Svatba v máji, nevěsta na máry. Ale nesmíte věřit všemu, co se říká. Už dávno ženy nedřou na poli a nerodí doma ve světnici.

Marriage

Měsíc květen je jedním z nejkrásnějších měsíců v roce. Navíc je měsícem lásky, proč se tedy v tomto období koná méně svateb než jindy? Souvisí to, jak jinak, s mýty a pověrami našich předků. Tehdy opodstatněnými,ale dnes?

Proč by se dříve nevěsta v květnu nevdávala ani za nic?

Protože, jak se předpokládalo, tak hned po svatbě (nejlépe už o svatební noci) přišla do požehnaného stavu, a tudíž se děti počaté v květnu rodily v únoru. V měsíci třeskutých mrazů a vánic. A protože ženy rodily povětšinou doma,  porodní báby se k nim v zimních měsících dostávaly velice těžko. Porody pak častěji než v jiných měsících končívaly smrtí dítěte i matky. Odtud „nevěsta na máry“.

  • Dnes je dostupnost do porodnic je zaručena a topí se v nich i v zimě. :)

Další důvod byl ten, že v srpnu, kdy byla žena právě v nejriskantnějším prvním trimestru, probíhaly na polích ty nejtěžší práce, které prováděly hlavně ženy. A v důsledku těchto polních prací tak často potratily. Navíc některé třeba ještě ani nevěděly, že jsou těhotné, neboť ultrazvuky a různá lékařská vyšetření neexistovaly.

  • Dnes jsou lékařské prohlídky pravidelné už od začátku a ukažte mi ženu, která dře v létě na poli. :)

A do třetice, říká se, že po svatbě v květnu odletí láska stejně rychle jako květy z třešní.

  • Jenže ta vám může odletět kdykoliv, nezávisle na tom, ve které měsíci jste se vdávaly. O květech třešní to opravdu není.

Pověry se přenáší z generace na generaci, pokud vás tedy zejména vaše babičky budou od květnového data odrazovat, nedejte se. Jde přece o měsíc lásky a láska, ta ke svatbě patří. Tedy pokud se nevdáváte z prospěchu, ale to už je jiná kapitola. :)

Čtěte také:

Reklama