Téměř každá svatba tady v Indii je domluvená

A to i v případě, že jde o vztah z lásky. Důvod je prostý. Všichni rodiče své děti milují a chtějí pro ně to nejlepší. A ony je za to velmi respektují. Což však vůbec neznamená, že na názoru budoucích partnerů nezáleží. Naopak! Poslední slovo je vždy na nich.

5cb5b596cae56obrazek.pngMladí lidé se zde seznamují úplně stejně, jako všude jinde. Ve škole, v zaměstnání, mezi přáteli. Ale, co když ne? Skončí vysokou školu a žádná láska na obzoru. Pak je obvyklé, že požádají rodiče o nalezení partnera. Snem většiny indických dívek je, dobře se vdát a ještě lépe někam do ciziny. No, a proč ne? Rodina  tedy začne hledat v okruhu svých známých. Nebo to zkusí třeba prostřednictvím inzerátu v novinách. Budoucí partner by měl být ze stejné kasty, vyznání a pokud možno bohatší. A na 99 % je vždy nalezen.

TIP: Vydejte se poznat opravdovou Indii na jednom ze zájezdů do Indie. Můžete kombinovat poznání a dovolenou v Indii na plážích v Goa. Zájezd Opravdová Indie a pláže Goa na 11 dní pořídíte od 35 890 Kč.

Správný ženich, či nevěsta je “na světě”, takže vztah může pomalu začít. Samozřejmě, dnes je to díky všem online technologiím mnohem jednodušší. No a když v sobě mladý pár najde zalíbení, což je nanejvýš pravděpodobné, je skoro ruka v rukávě. Tedy téměř, protože vždy následuje tradiční seznamování a hlavně vzájemné prověřování rodin. A taky to nejdůležitější…  Vyjednávání o věnu.

Požadování věna je v Indii nezákonné, ale ve skutečnosti se bez něj žádná svatba neobejde. Jelikož, když je ženich bohatý a ještě k tomu třeba z Ameriky, může si klást podmínky. A taky, že si klade!  Třeba….jak honosná svatba bude, kolik hostů pozveme, nové auto by se hodilo… A rodina nevěsty se vším souhlasí. Aby ne! Takovýhle kluk, je totiž  terno. Klidně se kvůli svatbě i zadluží.  Tady totiž platí, že čím větší okázalost, tím větší štěstí!
5cb5bdde74d9dobrazek.png

Na společný život si mladý pár v Indii však musí ještě počkat

A to i v případě, že jsou oba z jednoho města, Žádné “zkusíme to nejprve na psí knížku”  v Indii možné není. Cudnost žen a dívek tady prostě patří mezi základy slušného vychování a samozřejmě vzbuzuje respekt. A to bez ohledu na to, zda máte dvanáctiletku, nebo doktorát na prestižní univerzitě.

Každé svatbě, jako všude jinde, předcházejí zásnuby. Ty Indické jsou především bohy požehnané. A abych nezapomněla! Moc důležité je datum! Proto při jeho výběru poslední slovo nemá nikdo jiný, než astrolog. Když jsou zásnuby šťastně za námi, může následovat svatba. Kdykoliv, třeba hned druhý den, nebo taky klidně až za rok.

5cb5b5c6576e9obrazek.pngIndická svatba trvá tři dny a teprve poslední den se snoubenci potkají na společném slavnostním obřadu, jenž má svá pevná rituální pravidla a končí božím požehnáním přítomného  kněze.

Celého třídenního svatebního maratonu se účastní stovky pozvaných hostů, První den nevěsta tráví tradičním zdobením hennou. Profesionální malířka maluje krásně ornamenty na její ruce a nohy. Přítomné ženy zpívají náboženské písně a modlí se za šťastnou budoucnost nevěsty. Druhý den  večer se koná taneční předsvatební party. Pozvaní hosté ze strany nevěsty utvoří kolo a všichni společně tančí v rytmu znějící hudby. Úplně stejné oslavy na jiném místě, pořádá rodina ženicha. Dosud každý odděleně. Po celé tři dny se podává jídlo, každý host většinou obdrží i malou pozornost jako dárek.

Třetí den jsou snoubenci se svými nejbližšími usazeni na slavnostně dekorované podium.  Nejprve, za doprovodu své rodiny a hostů, přijede ve svatebním kočáře ženich. Oblečen je v tradiční vyšívanou svatební kurtu, na hlavě má turban. Nevěsta, ozdobena překrásnými šperky, oděna v nádherné saree, přijde jako poslední. Ostatní hosté sedí kolem jako v hledišti. Po obřadu, striktně vedeným knězem, nastává dramatická chvíle, kdy šťastní novomanželé společně odcházejí vstříc svému osudu.

Loučení je dramatické, protože navzdory  upřímnému štěstí všech přítomných, nevěsta a celá její rodina srdceryvně pláčou. Jejich ze všech nejdražší dcera, milovaná sestra, drahá vnučka, neteř, nejlepší přítelkyně, dnes navždy odchází do rodiny svého manžela. Samozřejmě, že si budou i nadále nablízku…..ale prostě jedna životní etapa právě teď končí a druhá, zcela neznámá, teprve začíná. Tato poslední tečka za obřadem je však neuvěřitelně emocionální.
5cb5be3f95cb5obrazek.png

Nic tady ale neplatí stoprocentně, jak si mnozí o Indii myslí. Znám mnoho rozvedených párů, mám pár přátel, kteří se nikdy neoženili, přítelkyně, jež zůstaly navždy single. Děti našich známých se před lety nechaly oddat potají, proti vůli rodičů. Dnes už je vše urovnáno  a neshody dávno zapomenuty.

Blanka Jeetendra Varma
Navsari, Indie, April 2019


Reklama