Začátkem května se vdávala moje kamarádka Míša. Žije v Rakousku se svým přítelem, který je Rakušan. Protože se mají rádi, prostě je napadlo se vzít. Svatbu proběhla v Chorvatsku u moře. Protože Míšu znám, že je spontánní, vím, že i tato svatba proběhla díky náhlému nápadu. Tedy vlastně díky skutečnému snu.

svatba

Jak vznikl nápad mít svatbu u moře?
Manželovi se to zdálo v noci. Ráno mi to vyprávěl, a pak jsme si řekli, že vlastně proč ne?

svatba

Jak jste vybírali místo? Podle čeho?
Manžel nemůže létat, kdykoliv letí, zalehne mu v uších na následující tři dny. Tedy jsme vybírali něco, kam se dá dobře dojet autem, což bylo z místa, kde žijeme, nejlepší v Chorvatsku. Zadali jsme do Google Obrázky „sand beach croatia“ a vybírali jsme podle obrázků. Všechny ale byly hodně ohraničené, takže by to vypadalo jako v jižních Čechách u rybníka. Tedy jsme upustili od písečné pláže a hledali na mapě Googlu chorvatské pobřeží, kde je výhled na širé moře. A našli jsme městečko Rovinj. Je to snad nejkrásnější malé městečko, jaké jsem viděla. Vypadá trochu jako Benátky, má krásnou atmosféru.

svatba

Jsi Češka, manžel Rakušan, jak je to právně, tato svatba platí? Kdo vás oddával? Musíte ještě na úřad?
Všechny tři země, Rakousko, Česko i Chorvatsko, náleží k Evropské unii. O to to bylo snazší a svatba v Chorvatsku je platná, nemusí se opakovat. Chorvatskému oddávajícímu je nutné dodat rodný list oficiálně přeložený do chorvatštiny, pas a potvrzení o způsobilosti uzavřít manželství, a to přesně 45 dní před plánovaným termínem svatby. Dříve to nevezmou, později riskujete, že nebudou mít termín. Horší bylo získat to potvrzení o způsobilosti uzavřít manželství. V Česku na obvodním úřadě to trvalo asi 15 minut a stálo to v přepočtu 20 Euro. V Rakousku to samé trvalo 14 dní a stálo to 140 Euro. Navíc jedním z dokumentů, které v Rakousku chtěli, aby manžel získal potvrzení o právní způsobilosti, byla moje právní způsobilost. Ptali jsme se, co by dělali, kdyby česká strana chtěla ten dokument hned také, že to bychom byli v bludném kruhu, kdy není možné vystavit dokument o právní způsobilosti bez právní způsobilosti toho druhého. Smáli se, že je dobře, že české úřady nejsou tak přísné. Oddávala nás chorvatská zmocněná úřednice, byl však nutný překlad, bez toho by to neplatilo. Tedy jsme měli chorvatskou tlumočnici do angličtiny.

svatba

Jak jste si svatbu užili, bylo to podle tvého přání?
Ano, bylo to velmi povedené, romantické a chvílemi vtipné. Pojali jsme to jako 4denní výlet s přáteli, během kterého jsme stihli svatbu, epickou párty 70. let, krásné procházky po městě Rovinj, kde jsou snad v každé restauraci čerstvé ryby, výlet do města Pula ke Colloseu, výlet k Plitvickým jezerům, kde se natáčel Vinnetou, a pak se velmi příjemně unaveni vrátili do běžného života už jako manželé. Naši přátelé byli nadšeni. Říkali, že to byla nejlepší svatba, na jaké kdy byli.

svatba

Jak svatba probíhala? Vyprávěla jsi mi velkou romantiku! Řekli jste si, jak se milujete!
Bydleli jsme v hotelu Blu, přímo na pobřeží, s výhledem na moře. Přímo před tím hotelem byla taková teráska na pláži, na které jsme se vzali. Tedy jsem sešla jen z pokoje, prošla krásnou středomořskou restaurací, kde už čekali všichni hosté, a došla na terásku, kde jsem mu na břehu širého moře řekla, že je všechno, v co jsem kdy doufala, že existuje, že jsem s ním velmi šťastná a že doufám, že stejně tak bude šťastný i on se mnou. A že s ním zůstanu v nemoci i ve zdraví, v dobrém i zlém. On mi řekl, že jsem vstoupila do jeho života ve chvíli, kdy už nedoufal, že existuje ta pravá láska, kdy jsou manželé zároveň přáteli, kdy se respektují, milují a spolu smějí. Že jsem rozzářila jeho život a že je se mnou velmi šťastný a udělá každý den šťastnou i mě. Pak jsem se rozbrečela, že jo. Pak jsme místo českého „ano“ řekli anglické „I do“ a předali si prstýnky. Zajímavé je, že v Rakousku, Polsku, tuším i Chorvatsku a Německu se svatební prstýnky nosí na druhé straně, tedy na pravé ruce.

Kde sis pořizovala šaty?
Ve Woodo Design www.facebook.com/pages/Woodoo-Design. Je to nadšená mladá holčina, které jsem zhruba řekla své představy o šatech, a ona doporučila, sehnala, koupila materiál, ušila šaty, vymyselala doplňky, a to celé za neuvěřitelnou cenu. Vím, že se dnes neuvádí v médiích konkrétní firmy, ale ona je jak ze staré školy - dělá to srdcem, a protože ji to baví a na tom výsledku je to znát.

Co tvoje rodina? Jak přijala zprávu, že svatba bude u moře?
Hudrovali, že je to dálka, ale nakonec to pojali jako příjemný výlet.

Myslíš, že je svatba událost, kam si máme brát i problémové příbuzné (i když jsou to rodiče?)
Myslím, že jsou dvě možnosti. Buď je vezmete a oni to trochu zkomplikují a udělají větší nebo menší ostudu - nebo je nevezmete a budete jim ještě dlouho vysvětlovat, proč jste je nepozvali.

svatba

Děkuji Míše za rozhovor a za fotky, které nám poskytla. Přejeme jí za redakci ze srdce hodně lásky a štěstí!

Reklama