Vyzkoušela jsem si obojí, ale ani po těch letech nedokážu říct, co je lepší. Manželství je závazek a už není tak snadné po hádce prásknout dveřmi. Tím spíš, když za nimi žijí vaše děti. Chováte se prostě jinak než za svobodna, problémy musíte řešit, i když to neklape. Volnost je sladká, ale...

Někde jsem se dočetla, že odkládání sňatku je trendem moderní doby. Nesouhlasím a sama jsem toho důkazem (máte-li zájem, čtěte ZDE). Ale na druhou stranu musím uznat, že za mého mládí, řekněme před dvaceti lety, nebylo příliš mnoho perspektiv, jak s životem naložit. Sedět na zadku v jednom zaměstnání, zařídit si rodinné hnízdečko za novomanželskou půjčku a porodit dvě, tři dětičky. Svou roli sehrála i tehdejší morálka. Život na psí knížku byl považován za zvláštní, zatímco dnes je normální.
Dnes se mladým lidem nabízí mnohem více možností, jak studovat, cestovat, budovat kariéru, ale do manželství se nehrnou i z jiných důvodů. Založení rodiny je dnes podstatně nákladnější a znám i případy, že pár má raději dítě za svobodna, protože matka samoživitelka pobírá vyšší sociální dávky. I hypotéku dostane nesezdaný pár bez problémů, tak proč by se hrnul do chomoutu, když mu z toho nekynou žádné výhody. 

„Svatba ani doklad o společném příjmení nám lásku stejně nezajistí,“ tvrdí zarytí odpůrci cesty k „oltáři“. Mají pravdu, to jsem tvrdila také, ale čím jsem starší, tím víc začínám pomýšlet na zadní kolečka.V mém věku už to není jenom o lásce, ale o jistotách (i když připouštím, že opravdovou jistotu má člověk jenom jednu).
Dnes už nejsem taková hrdinka a vidím to na spoustě rozvedených žen mého a staršího věku. Žádná z nich o tom sice nemluví nahlas, ale určitě se bojí otázky: Co když těžce onemocním, přijdu o práci, kdo se o mě postará? Kdo se postará o moje děti? Přítel, se kterým momentálně žiju na hromádce?
Myslíte, že je to zbytečné malování čerta na zeď? Když jsem byla mladší, tak jsem si něco takového také nepřipouštěla, ale dnes už na to dívám zase z jiného úhlu. A věřte mi, představa opuštěnosti ve stáří není zrovna příjemná.


Ale i přes všechna pro i proti bych si netroufla nikomu radit. Podle mého názoru je fajn, že dnešní mladí lidé uvažují rozumně, když chtějí mít nejdříve zajištěnou existenci a potom teprve rodinu.

A jak to vidíte vy, milé ženy-in?

Vdát se, nebo žít na hromádce?
Proč se lidé nehrnou do svatby?
Je to móda, nebo sociální důvody?
Je dobré vyzkoušet si manželství nanečisto?
Zkusila jste si to také?
Nebo naopak považujete svatbu za důležitou?
Jaké má dnes manželství výhody?
Mají to dnešní mladí těžší, nebo naopak?

Napište nám své názory, podělte se o zkušenosti a my jedné z vás pošleme dárek!Reklama