Chcete se vdávat, ale netoužíte po tradičních bílých šatech, obřadu na Městském úřadu a uplakaných příbuzných? Zajděte se inspirovat do kina na film Confetti, který má dnes 27. července v Česku premiéru.

Anglická komedie vypráví příběh tří párů, které se rozhodly zvítězit v soutěži o ,,Nejoriginálnější svatbu roku", kterou vyhlásil časopis Confetti Magazines. Dokumentárně natočený snímek postupně odkrývá tajemství všech zúčastněných. Každý z budoucích svatebčanů totiž trochu pochybuje o tom, zda je nejlepší vstoupit do svazku manželského. Ale jelikož podepsali smlouvu s magazínem, nelze již couvnout. Svatba se totiž najednou stává jedním velkým byznysem.

Zajímavá podívaná, ale trochu nudí

První z párů - Matt a Samantha - jsou romantici ze staré školy, kteří zbožňují hollywoodské muzikály, Josef a Isabelle jsou hyperaktivní tenisová esa, pro něž neexistuje slovo selhání, a pro děti země Michaela s Joannou zase neexistuje slovo oblečení.

Šance vyhrát dům v hodnotě 500 000 liber je pro všechny lákává, ale do jaké míry, když je nutné akceptovat a hlavně pochopit nároky svatebních agentů Herona a Houngha. Na ty zase tlačí vydavatelství časopisu, aby co nejvíce zmenšily výdaje na připravovaný svatební obřad.

Film Confetti režisérky Debbie Isitt by byl zajímavou podívanou, ale trochu nudí. Snímek, který má vyznít jako reality show několika předsvatebních dní, je totiž poněkud strojeným smontováním jednotlivých příběhů. Nevíte tak nejdříve, zda se film natáčel před mnoha lety, a proto obraz není příliš čistý, nebo zda jde o filmařský záměr.

Herci jakoby se snažili o akci, ale přeříkat dialog často k dokonalosti nestačí. Určení povah jednotlivých párů je trochu příliš rychle předvídatelné - Matt a Samatha jsou ti hodní, Michael a Joanna ti, kteří nemají rádi, když je někdo poučuje a radí jim a Isabelle a Josef jsou zase hráči, kteří jsou kvůli výhře ochotni jít přes mrtvoly. A z takového chování ani jeden z nich po celou dobu nevybočí.

Vše zachraňují svatební koordinátoři

Nakonec se tak největšími hvězdami filmu stali homosexuální svatební koordinátoři Heron a Houngh (Vincent Franklin a Jason Watkins). Jenže ani oni příliš nepřekvapili - pláčí, tančí a chápou pocity všech okolo. Snad jako všichni homosexuálové ve filmovém pojetí. Jediné, co jim napravuje reputaci, je fakt, že jako herečtí partneři k sobě prostě pasují.

Já vím, že bych zvlášť v tomto případě měla očekávat šťastný konec. Mimochodem závěrečné vyvrcholení celého filmu je opravdu velmi vyvedené. Ale trochu mě zaráží, že problémy se žárlivostí, které měli Josef a Isabelle, jsou najednou vyřešeny. Matt a Samantha v den svatby si najednou zcela rozumí s matkou, která jim do té doby jen způsobovala nepříjemnosti, a Joanně už vůbec nevadí její nahota, kterou po celou dobu filmu viděla jako velký problém a překážku.

Svatba je jedním z nejvíce oslavovaných rituálů. Proč ne. Ale filmaři by z ní neměli dělat frašku jen proto, že uslyší vyslovit třikrát sladké ,,Ano“.

--------------

Confetti
(Confetti)
Režie:
Debbie Isitt
Hrají: Jimmy Carr, Olivia Colman, Vincent Franklin, Jason Watkins,
Martin Freeman, Jessica Stevenson, Stephen Mangan,
Robert Webb, Alison Steadman, Felicity Montagu, Meredith MacNeill
Scénář: Debbie Isitt
Kamera: Dewald Aukema
Hudba: Paul Englishby
Premiéra: 27.07.2006

 

Reklama