study

Svaťák neboli svatý týden je terminus technicus pro týden volna před maturitou. Nikde sice není určeno, jak ho má budoucí maturant využít, ale jsou dvě možnosti: Pokud byl pilným studentem, může relaxovat a soustředit myšlenky, pokud studium moc „neprožíval“, což je pravděpodobnější, má poslední možnost do sebe nabiflovat  všechny maturitní otázky, a shrnout tak učivo za celé čtyři roky.

Samozřejmě existují i další možnosti, ale ty tady nebudeme rozpitvávat.

V každém případě je student během svaťáku hájenou osobou v rodině, kolem které se chodí po špičkách.

Takhle jsem to měla já. Vstávala jsem v sedm ráno, v kuchyni u stolu rozložila učivo, a dokonce jsem směla i kouřit! Drtila jsem se poctivě, intenzivně a soustavně, až jsem z přemíry toho učiva měla na konci týdne kocovinu, hlavu jako pátrací balon, a co bylo nejhorší, úplné okno. Co okno, výkladní skříň, a propadala jsem trudnomyslnosti. To jsem ještě nevěděla, že se mi v hlavě rozsvítí, jakmile dojde na lámání chleba - tedy přímo na konkrétní maturitní otázky. 

Podobně prožívala svaťák jedna z mých dcer. Nejen o svaťáku, ale dokonce před si pilně zpracovávala otázky a průběžně se učila. Na konci na tom byla úplně stejně jako já. Totálně vygumováno. Utěšovala jsem ji, že to je stav dočasný a že se jí rozbřeskne, až si vytáhne otázku. Měla jsem pravdu. Ostatně maminky ji mají vždycky, že?

Zato moje druhá dcera to má takzvaně na háku. Je pravda, že nedávno dokončila maturitní práci, ale o jiném učivu nevím. Stále je vše v klídku, žádný spěch a její myšlenky se spíš zaobírají novými teniskami, jarní bundičkou nebo účesem. 

Ale možná jí křivdím a v noci, kdy dávno spím, tluče hlavou do zdi jako Jiří Sovák v Marečkovi a snaží se do ní vsoukat maturitní vědomosti.

Co jste dělaly o svatém týdnu vy, milé ženy-in? Učily jste se, nebo flákaly? Co vaše děti? Máte doma maturanta?