Před několika dny jsme vás pozvali na tajemný a krásný hrad Buchlov, samozřejmě nemůžeme opomenout ani zmínku o opodál stojící kapli svaté Barbory. Tu jsme si ale nechali do rubriky Magie.

Proč do magie? Poněvadž jde svým způsobem opravdu o magické místo. Od místních lidí jsem se doslechla, že není radno v těchto místech strávit noc. Od jiných zase, že tam pár lidí noc už přečkalo. Odkud pramení ona pro a proti?
Chtěla jsem se o tom sama přesvědčit, ale ten víkend, co jsem na svaté Barborce byla, bylo příliš chladno, člověk by tam v noci umrzl. A tak si o tomto tajemném kopci s krásnou raně barokní kaplí, alespoň něco málo povíme – a prohlédneme.

Kaple svaté Barbory je od hradu Buchlov vzdálena cca 1,5 km, tedy zhruba 15 minut chůze. Lidově se jí říká Barborka.

svB

vzdálenost od hradu cca 1,5 km

Nachází se na kopci zvaném Modla, který byl osídlen už v pravěku. Údajně se zde nacházela také obětiště. Když se vydáte druhou stranou dolů, skutečně zde narazíte na „obětní kameny“. Možná i proto panují pověry, že zde nikdo nepřespí.

pohled

pohled od hradu

kaple.

Pojďme od pověr k realitě.

První písemná zmínka o kapli pochází z roku 1412. Je vystavěna na křížovém půdorysu s centrální osvětlovací kopulí. Pod stavbou byly vybudovány čtyři hrobky, kde našli místo posledního odpočinku někteří bývalí majitelé panství - Petřvaldové a Berchtoldové.
Také jsou zde, za hlavním vstupem pod podlahou, pohřbeni mniši řádu sv. Františka.

nahrobnikamen

kemandva

Hlavní oltář kaple pochází z přelomu 1ý. a 18. století, postranní oltáře jsou vyzdobeny vyobrazeními sv. Zikmunda a sv. Ludmily. Na stěnách visí posmrtné portréty členů rodiny Berchtoldů od malíře Františka Dorazila.

interier

inerierdva

interiertri

interiér kaple

Dodnes se u kaple odbývají dvě poutní bohoslužby, a to na svátky Nejsvětější Trojice a Nanebevzetí Panny Marie. A ty by určitě všechny zlé síly už vyhnaly.
Takže až bude tepleji, přespím a napíšu vám. (Jestli se dočkám rána.)

bohoslužby

poutní bohoslužby

Přijeďte se podívat na svatou Barborku - a pokud na tomto tajemném kopci strávíte i noc, dejte vědět, zda se něco dělo. :)

Vstupné do kaple sv. Barbory (jen s průvodcem) - délka okruhu 20 minut

Otevřena jen v červenci a v srpnu, případně o poutích

plné vstupné 40 Kč
snížené vstupné I. (důchodci od 65 let) 40 Kč
snížené vstupné II. (školní mládež, studenti, učni, invalidé, MŠ) 30 Kč

mapa

poskytnuté fotografie: autor a Bořek Žižlavský

Související článek:

Reklama