Co myslíte, vymřou domácí švadlenky? Vyplatí se dnes ještě vyučit tomuto řemeslu? Odpověď se dozvíte v příspěvku, který nám na dnešní téma poslala čtenářka Hana.

Dobrý den, zaujal mě váš článek o vymírajících domácích švadlenkách. Je pravda, že před revolucí jsem u mašiny seděla denně, pořád bylo šít, opravovat apod. Postupně jsem se naučila šít skoro všechno. Moje tchyně o mně říkávala, že neumím ušít akorát boty.

Dnes mám šicích stroje dva klasický a owerlock a šiju hlavně pro jedno amatérské divadlo kostýmy. A to mě strašně baví. Dříve jsem se tím přivydělávala, dnes bych si šitím na živobytí nevydělala. Konkurence ve formě sekáčů, nekvalitních vietnamských výrobků, ale i kvalitní konfekce je tolik, že asi opravdu vymřeme.

S pozdravem Hana

Milá Hano, děkuji vám za váš názor. Znám spoustu švadlen, které se realizují podobným způsobem jako vy a o práci rozhodně nouzi nemají. Divadelní a filmové kostýmy budou potřeba stále. Ale je pravda, že šití historických nebo nějak stylizovaných kostýmů vyžaduje notnou dávku zkušeností a fantazie. Než se ze švadleny nebo krejčové vyučené v běžném provozu stane dobrá "šička" divadelních kostýmů, trvá to léta. Takže vám držím palce a věřím, že dobré švadlenky rozhodně nevymřou

 

Reklama