Vzpomíná na svá školní léta naše čtenářka s nickem setury a přidává úžasnou příhodu o „hospodských svačinkách“ spolužáka Honzy. To se nelíbilo učitelce a zavolala tatínka na kobereček...Jak to dopadlo, to už se dočtete v tomto příspěvku.

Hezký den milá redakce a ženy-in, dnešní téma mě velmi potěšilo, protože mě přeneslo do hezkých školních let a já se ráda s Vámi podělím o svačinu tedy vzpomínku na ni.

Školní svačina je důležitou částí dětského jídelníčku a podle toho k ní správný rodič přistupuje. Zodpovědně dbá na skladbu a kvalitu surovin, které dítěti připraví s sebou do školy. Z maminky se stává biolog, fyzik i chemik, aby dokázala skloubit všechny živiny do úhledného balíčku. Tolik teorie a nyní trochu praxe.

Za mých školních let jsem od rodičů dostala pár drobných mincí na svačinu, chvíli před osmou hodinou jsem nakoukla do samošky, čapla dva rohlíky a běžela do školy. Během dopoledne jsem jeden snědla a druhý většinou ztvrdnul v aktovce, protože pro samé lumpárny na něj už nezbyl čas. Navíc ve dvanáct hodin byl oběd, tak jsem hlad ani necítila. Nosit s sebou pití nebylo zvykem, ráno jsem se doma napila čaje a další čaj byl v jídelně po obědě. V mezičase jsem se někdy napila z vodovodu ve třídě. Spolužáci to měli tak půl napůl, někdy něco ze samošky, nebo z domova namazaný chleba máslem a salám turisťák.

Svačiny jsme měli podle období, po Mikuláši banán a pomeranč a po velikonocích měla celá třída vařená vejce. Vzpomínám si, že jsme dělali vajíčkové války, házeli jsme po sobě různobarevná vajíčka a měli srandu z toho, jaký je ve vzduchu puch a ve vlasech nám zůstával žloutek, který nešel sundat. Podobně jsme zacházeli s jablky, sloužily jako míčky, které se rozprskly při hodu na cíl (hlavu). Ovoce ze zahrádky bylo fajn, nejen stále po ruce, ale hlavně  nekontrolované množství, které měla každá rodina dostatek jak ke smysluplné spotřebě tak k dětské zábavě o školní přestávce.

Svačina nám kdysi sloužila převážně jako rekvizita k veselí, než k zasycení. Ono taky při dnešní ceně jablek bych asi plakala, než se smála. A jestli jsem někomu záviděla svačinu? No jistě, spolužákovi Honzovi. On jediný měl svačiny, které mu záviděl každý. Honza byl jedináček a žil pouze s tatínkem. Ten zvládal domácnost jak se dalo, vypral, poklidil, ale na vaření nebyl a dělání svačin už vůbec ne. Vyřešil to s Honzíkem tak, že mu zařídil v hospodě na náměstí naproti škole otevřený účet. Jakmile odbilo na kostele půl desáté a následovala velká přestávka, Honza se přezul z bačkor do tenisek a upaloval do hospody na svačinu. Totéž v poledne na oběd.

Při návratu byl nasáklý pivním pachem a cigaretami, ale pusu spokojenou a smějící se od ucha k uchu. Samozřejmě to neušlo učitelce zvané bachařka, která si tatínka zavolala do školy, aby mu domluvila, že takové stravování není pro dítě vhodné. Ten den kdy se měl Honzův táta dostavit, jsme byli hodně zvědaví, jak jejich rozhovor proběhne. Učitelka nasadila přísný výraz a mít v ruce ukazovátko, určitě by neváhala dotyčného přetáhnout přes hřbet.

Ale člověk míní, život mění. Honzův tatínek přijel do školy na nadupané motorce v kožené kombinéze. Motorku nechal u zábradlí před vchodem a s helmou v podpaží přišel k učitelce. Měli jsme uši natažené a poslouchali namačkaní u dveří. Tytam byly moralistické rady a zákazy, učitelka vyloudila na tváři úsměv a bylo znát jak jí Honzův tatínek zahrál na strunu sympatie..... Od té doby mohl Honza bez obav z dvojky z chování chodit na jídlo do hospody. Jestli si dal i pivko, které jak říkal ke guláši patří, to nevím. Důležité je, že nakonec byli všichni spokojení, tatínek nasytil dítě, učitelka si zaflirtovala a my Honzovo spolužáci jsme byli hrdí na to, jakého máme ve třídě rebela.

setury

Milá setury, ještě se slušelo dodat, že učitelka se do Honzova tatínka zamilovala a byla svatba...

Text nebyl redakčně upraven

Reklama