5f98077b61759obrazek.pngVětšinou se považuje za naši první velkou hvězdu hollywoodského typu Anny Ondráková. Na Suzanne Marwille se tak trochu zapomíná, přestože natočila 43 filmů!  Byla to skutečná hvězda se všemi skandály a manýrami. O jejím dětství či raném mládí se toho moc neví. Z nemnoha informací ale přece jen něco… Narodila se v roce 1895 do rodiny poštovního oficiála Emericha Schölera jako jedna z jeho čtyř dcer. Měla talent také pro psaní, což později uplatnila. Zpočátku se chtěla věnovat literatuře, dokonce posílala své příspěvky do časopisu Lípa, ale pak zvítězilo divadlo.

V roce 1914 se poprvé vdala za tehdy dvacetiletého Gustava Schullenbauera a v témže roce mu porodila dcerku Martu, pozdější herečku a tanečnici, která už v pěti letech hrála s maminkou dětské role pod jménem Marta Marwille. Toto manželství bylo rozvedeno v roce 1924, i když manželé už chvíli spolu nežili.
V počátcích naší kinematografie byla Marta spjatá především se jménem režiséra Václava Binovce, pozdějšího symbolu té nejhorší kolaborace v době protektorátu. Binovec ji prý objevil v jistém vídeňském divadle. A tady se informace trošku rozcházejí. Někde se dokonce tvrdí, že ji spatřil nikoli na jevišti, ale v hledišti. Zaujala ho a on jí okamžitě nabídl spolupráci.

Mimořádně schopný a podnikavý Václav Binovec po návratu z USA, kam jel v roce 1911 na zkušenou, založil pod pseudonymem W. (Willy) T. Bronx v roce 1918 vlastní ateliéry, produkční a distribuční firmu Wetebfilm a snažil se u nás zavést tak trochu hollywoodský způsob práce. Rozhodl se, že bude Martu obsazovat do svých filmů, ale nejdříve z ní udělá opravdovou superstar, která diváky na první pohled zaujme. Součástí toho byla změna jména a nutno říci, že se mu to povedlo dokonale! On sám už si v Americe začal říkat Willy, přece jen jméno Václav bylo příliš tuctové a v Americe nepoužitelné.
5f9807af1bd26obrazek.png
Foto: Youtube
Pseudonym pro Martu vytvořil z počátečních písmen jejího skutečného jména MAR a přidal své WILL(E). K nově vzniklému příjmení začínající hvězdy přidal francouzské Suzanne. A nikdo netušil, že se za pseudonymem Suzanne Marwille skrývá česká herečka, i když byla všechno, jen ne rozhodně tuctová. Měla nádherně štíhlé tělo5f98087d372cfobrazek.png, husté černé vlasy a krásný obličej s pronikavým pohledem, jemuž dominovaly záhadné oči a nepopiratelný sex-appeal. Tvrdě na své fyzičce makala, takže mohla před kamerou podávat i fyzicky náročné výkony.

Suzanne Marwille byla velmi schopná žena. S Binovcem, který byl v té době i jejím partnerem v životě, natočila více než dvacet filmů. Dochovaly se pouze tři, ostatní se v nenávratnu ztratily. Suzanne Marwille byla opravdu univerzální. Ve firmě Weteb se vedle hraní brzo začala věnovat i dramaturgii a hlavně psaní scénářů.
Jako umělecká šéfová měla na starosti i to, čemu se dnes říká casting. Vztah i pracovní spolupráce však náhle skončily - a to pořádným skandálem! Kvůli nezaplaceným honorářům měl jejich rozchod navíc soudní dohru, kdy Suzanne Marwille po bývalém obchodním partnerovi vymáhala značný finanční obnos. Od té doby si už pořádně nezahrála. Ostatní režiséři jí dávali jen malé, bezvýznamné role. V té době se Suzanne Marwille podruhé vdala. Jejím manželem a otcem její druh dcery Evy se stal stavební inženýr František Hess. Šťastná ale nebyla!Osudovým se stalo její setkání se jedním z našich nejplodnějších a nejlepších režisérů, tehdy ovšem teprve začínajícím Martinem Fričem. Byla to láska na celý život. Vzali se v roce 1928. Fričovi nevadilo, že byla o sedm let starší, dvakrát rozvedená, že má dvě dcery. Ty obě adoptoval a dal jim své jméno. Láska jim vydržela, i když společné děti neměli.

Martin Frič se pokoušel znovu nastartoval její hereckou kariéru. Zahrála si v několika jeho němých filmech. Jenže nástup zvukového filmu znamenal konec jejím ambicím. Suzanne Marwille byla sice na svůj věk stále krásná a štíhlá, ale poslouchat se nedala! Její hlas z plátna nezněl zrovna příjemně, navíc neměla dobrou dikci.
5f980805ae1d0obrazek.png
Foto: Youtube
Objevila se tak pouze ve třech Fričových zvukových filmech a ve třicátých letech její herecká kariéra končí. V dalších letech se věnovala především manželovi a dcerám a starala se o nádhernou vilu se zahradou. Stála majlant!  Tu nechal Frič postavit ve funkcionalistickém stylu v letech 1934-1935 podle návrhu avantgardního architekta Ladislava Žáka. Dům ve stylu zaoceánské lodi se zaoblenými tvary a kulatými okénky si pak architekt zopakoval při stavbě vily Lídy Baarové a jejích rodičů.
Frič stavěl vilu především pro Suzanne. V té tobě už přestávala točit, a tak potřebovala pro něco smysluplného žít. Ve spolupráci se zahradním architektem navrhla zahradní úpravy. Vila má dnes nesmírnou cenu - v roce 2005 se prodávala za 39 miliónu korun.
5f98069e217ebobrazek.png
Vila Martina Friče. Foto: Wikipedia, Youtube.

Na svého muže měla Suzanne ohromný vliv. Když točil nějaký film, dával jí číst scénáře, diskutoval s ní o výběru herců do svých filmů, radil se s ní. Měla přece jen hodně zkušeností! Stála jako jedna z mnoha žen v pozadí, jejíž přínos naše kinematografie ještě nedocenila. Suzanne byla společenská a velmi oblíbená, ve vile pořádala večírky pro uměleckou a intelektuální společnost. Nikdy nikoho nepomlouvala, ani nesrážela. Ústup ze slávy ovšem nesla těžce.
Když začala mít kolem padesátky zdravotní problémy, řešila to alkoholem. Martin Frič jí v tom vydatně pomáhal, až si sám na alkoholu vytvořil závislost. Když v roce 1962 zemřela, těžko se se ztrátou milované ženy smiřoval. Přežil ji o šest let, zemřel pár dní po srpnové okupaci 1968….

 Na našem webu jste si mohli přečíst i o těchto filmových hvězdách:

Reklama