Suvenýry - zajímavé téma. Když zalovím v paměti, tak si vzpomenu, že z dovolených s rodiči (když jsem byla ještě malá holka) jsme si vozili převážně takové ty kovové známky, co se dávají na turistické hole. A pak taky spoustu kamínků, mušliček... to mi vydrželo i do dospělosti.
Jednou mi ale naši v Německu koupili úžasné červené sandálky - mám je před očima ještě dnes - stály tenkrát 100 DM a já jsem z nich byla nadšená. Každý mi je záviděl a já jsem skoro obrečela, když jsem z nich vyrostla.

Z dovolené v Chorvatsku jsem si přivezla horko těžko sehnané ploutve. Před odjezdem na dovolenou jsem totiž prohlašovala, že takový nesmysl, jako jsou ploutve, v žádném případě nepotřebuji. Ouha - pěkně jsem se sekla a se sklopenou hlavou a pokorným výrazem ve tváři jsem se jala shánět po celém Splitu ploutve. Možná mi to nebudete věřit, ale je to docela nadlidský výkon. Po cca 4hodinovém lítání po městě jsem ploutve sehnala. Od té doby cestují se mnou. :-) Nejdál byly v Dominikánské republice, kam jsme se s manželem podívali vloni. Odtamtud jsme přivezli spoustu věcí - jak pro rodinu, tak pro sebe. Nejkurióznější byl asi bubínek, který si manžel vymínil poslední den před odjezdem. Někde ho zahlédl a prohlásil, že ho prostě musí mít... no tak ho má. Do kufru se nevešel, takže putoval potupně zabalený do igelitové reklamní tašky, která byla přivázaná na batohu (příručním zavazadle). Cestu ale ve zdraví přežil, a to je hlavní.
Další náš úlovek z této nádherné země je překrásná obrovská mušle, kterou jsme si koupili od jednoho černocha na pláži. O tu jsem se moc bála, protože tu jsem musela vézt v kufru... a s těmi se letištní personál opravdu nemazlí. Narvala jsem do ní proto ponožky a celou ji zabalila do cca 10 triček. Taky cestu přežila a teď se krásně vyjímá na poličce v obýváku.
Dcerce jsme přivezli mimo jiné infantilní obleček s třásněma a korálkama - byl jí ale malý, takže teď leží ve skříni - škoda, je fakt docela roztomilej.

Dalším „suvenýrem" byly copánky, které jsem si nechala uplést od černošek na pláži. Je to věc na dovolenou velice praktická - nemusela jsem si denně foukat vlasy a jinak si je upravovat. Prostě jsem jen ráno vstala a šla. Pro toho, kdo by to chtěl vyzkoušet: Nezapomeňte si mazat pěšinky krémem na opalování, spálená hlava není nic příjemného. Copánky mi vydržely ještě asi měsíc po návratu domů - pak už odrůstaly a navíc jsem se ucházela o nové zaměstnání. Chápejte - přijít s takovýmto účesem na konkurz, to by byl docela trapas. Pak nastala ta spoušť. Vlasy mi padaly. Teď už ale zase obrůstám, tak to naštěstí nebylo trvalé.

Jo, a ještě jeden suvenýr" - jestli se to tak dá nazvat - jsme si z Karibiku přivezli. Tento týden odlétáme na dovolenou, proto jsem vytáhla kufr, že začnu pomalu balit... a když jsem ho otevřela, tak jsem honem musela zavřít oči a zasnít se. Z kufru na mě dýchla vůně, kterou jsme na dovolené cítili všude okolo sebe, směs vůní tropických rostlin, mořského vánku, písku... do toho to naše české vedro... skoro jako bych byla na pláži. Velice mile mě to překvapilo.
Helen13 


Díky za krásný příspěvek! Jojo, to je ta čichová paměť, o tom tady byla řeč v pátek. A s těmi copánky, to je dobrý tip!