Vlhké počasí a mráz opět přinesly tradiční problém: Kam s ním? Tedy myšleno s mokrým prádlem.

A tak mnozí natáhli zase šňůry do koupelen, čímž tady vytvořili ideální podmínky pro vznik plísní. V jiných domácnostech pro změnu obklopují sušáky ověšené mokrými věcmi radiátory. Napadlo vás, že byste si tohle ušetřili a konečně si pořídili sušičku prádla?


Sušičky patří k nejméně rozšířeným elektrospotřebičům v našich domácnostech. Důvod? Není místo, nejsou peníze na jejich pořízení a potom také drahý provoz. Výrobci však všechny tyto tři argumenty vyvracejí. S nedostatkem místa si firmy poradily tak, že nabízejí speciální montážní sadu, díky níž posadíte sušičku na pračku. Tvrdí, že kam se vejde pračka, tam se vejde i sušička. Tedy pokud nemáte zrovna na tomto místě karmu nebo kotel.

Cena sušičky je velmi podobná ceně nové pračky. Opravdu uvažujete nejen o sušičce, ale také by se vám doma hodila nová pračka a navíc na ně nespěcháte? Počíhejte si potom na různé akce, kdy se oba přístroje prodávají najednou, a to za cenu jen o málo vyšší, než by jinak stál každý z nich.

A jak je to s náklady na provoz? Tuto otázku mají prodejci ze všeho nejraději a čekají, jak vás ohromí. Vypočítali totiž, že u nových spotřebičů, které "moc nežerou", nezaplatíte za elektřinu více než pět korun za jeden sušicí cyklus.

Pokud tedy těmto argumentům podlehnete a půjdete se po sušičkách poohlédnout do obchodů, zpravidla narazíte na dva typy: kondenzační a odtahové.

U odtahových se odvádí vlhkost z prádla spolu s dalšími nečistotami, podobně jako u digestoře, z bytu pryč. Bývají o něco levnější, ale na druhé straně jejich instalace vyžaduje kopání, potřebujete roury pro odvod vlhkého vzduchu a podobně. Sáhnout po nich mohou ti, kdo mají prádelnu či sušárnu, kam tento přístroj snadno uklidí. Rozhodně se je nepokoušejte jen tak postavit do koupelny. Časem by vám provlhly stěny, nalepil by se na ně prach a pouze malování by to nespravilo. Museli byste omítku škrábat.

Do koupelen se doporučují sušičky kondenzační. Vlhkost uvnitř přístroje zkapalní a zachytí se v zásobníku umístěném tam, kde je u praček zásuvka na prací prášek. Kdo zvolí tuto variantu, musí samozřejmě vodu pravidelně vylévat. Proto je lepší a praktičtější zvolit řešení, kdy sušičku napojíte na odpad a voda sama odtéká.Druhý typ je nejen rozšířenější, ale  také u těchto sušiček najdete čím dál dokonalejší funkce i krásnější vzhled. Poslední novinkou v té druhé kategorii jsou typy s prosklenými dvířky. Podobně jako u pračky se tak můžete kochat, jak stroj pracuje za vás.

Z technických novinek si potom lze zvolit takovou, kdy sušička komunikuje s pračkou stojící vedle ní (nebo pod ní). Nastavíte-li si na pračce bílé bavlněné prádlo, "holky" si to mezi sebou řeknou a nemusíte se tak obtěžovat nastavováním tlačítek a knoflíků u sušičky. I když také to už je poměrně jednoduché, neboť většina přístrojů je vybavena displejem v češtině, který vám orientaci zjednoduší.

Přesto se sušení zcela bez lidského faktoru ještě  neobejde.  Kromě navolení typu prádla - barevné, bílé, bavlněné, syntetické nebo třeba jemné - si musíte sami nastavit, zda má být na konci vhodné na mandlování, žehlení, suché nebo přesušené. Poslední program se používá na věci ze silnějších látek nebo třeba džíny, kde jsou dvojité či trojité kapsy a ty by při obyčejném sušení neproschly. Kromě toho si můžete vybrat i různé speciality, jako je třeba pouze profouknutí věcí. Oceníte to, když se vrátíte z restaurace a máte šaty čisté, jen jsou cítit kouřem. Sušička nepříjemný zápach dokáže odstranit. Navíc prádlo hezky načechrá. Mnoho majitelů se shoduje, že spoustu věcí už není nutné po vyndání ze sušičky ani žehlit.

Ale pozor - tento přístroj dokáže být stejně zákeřný jako pračka! Vždy se proto podívejte, jestli oblečení můžete do sušičky použít, nebo ne. Jinak to dopadne, stejně jako když svetr určený na praní v ruce dáte do pračky!

ilustrační foto Miele a Siemens

Reklama