image.png
Foto: Shutterstock

Káva
Možná tušíte, že dehydratuje, což je opačný efekt, než naše tělo v létě vyžaduje a o co bychom se měli snažit. Kávu v létě omezte na nezbytně nutné množství, případně ji vyměňte za alternativy (čekankový kořen, Caro, Maccacino apod.). Pokud si bez kávy neumíte představit den, vždy k tomu vypijte dvakrát tolik čisté vody, abyste to vyvážili (tzn. k jedné kávě o velikosti 200 ml vypijte 400 ml čisté vody).

Nakládané okurky
Milujete tzv. pickles? Pokud vás v létě více bolí hlava a máte žízeň, příčina může být právě v konzumaci okurek, tedy těch nakládaných. Obsahují totiž hodně sodíku, který opět může způsobovat dehydrataci. Stejně tak může přispívat špatnému trávení.

Sušené ovoce
Velkým překvapením může být právě sušené ovoce (pozor, nepleťte si s lyofilizovaným ovocem). Navzdory tomu, že je sušené ovoce výživné a hojně se doporučuje, může zvyšovat teplotu těla, o což v létě opravdu nestojíme, ba naopak. Neznamená to, že si sušené ovoce nemůžete dát vůbec, ale hlídejte si množství jeho spotřeby. Doporučuje se hrst denně.

TIP! Namočte sušené ovoce přes noc do vody, dojde k nabotnání a zvýší se obsah vody, v takové formě je stravitelnější

Mléčné koktejly
Zejména vychlazené koktejly z mléka mohou být velice lákavé. Pokud si je uděláte sami doma a pohlídáte si množství cukru a podíl ovocné složky, můžete si je klidně dát. Ale ty kupované nejsou vhodné právě kvůli vysokému obsahu cukru. To může v létě způsobovat nadměrné nadýmání.

649dea31ebf37image.png
Foto: Shutterstock

Kořeněná jídla
O pálivých a hodně kořeněných jídlech je známo, že nejsou v létě vhodná opět kvůli zvyšování teploty. Představte si si ve třiceti stupních dát pálivé jídlo s feferonkami – výsledkem bude nadměrné pocení, těžký pocit v žaludku a obecně vám nebude nejlépe. Mezi koření, která zvyšují teplotu těla, patří chilli, pepř, zázvor, pálivá paprika, ale také třeba skořice. Hlídejte si proto opět množství, dopřejte si, ale jen trochu.

Když už jsme u toho koření, přehánět byste to neměli ani se solí. Podle České televize Češi patří k největším konzumentům soli a průměrně jí člověk denně spořádá okolo 15 gramů, což je více, než je doporučené množství (podle WHO je to pět gramů na osobu).

Perlivá voda
S vodou s bublinkami je to trochu ošemetné. Nedoporučuje se pít jen tu, ale naopak při velkých pařácích uděláte nejlépe, když budete ob skleničku střídat perlivou vodu s neperlivou, dochází díky k tomu vyrovnávání tělesné teploty. 

TIP! Pokud vám bude horko, kterou vodu si budete chtít dát – teplou, nebo studenou? Určitě pořádně ledovou a vychlazenou z ledničky. To je ale chyba, měli byste pít vodu pokojové teploty.

Zdroj: indiatimes, apollopharmacy, doctor.ndtv, medindia, studie, Česká televize, WHO

Reklama