Není mnoho jiných potravin, se kterými by se pojilo tolik mýtů, jako právě s polévkami „v sáčku“ (obecně pak s dehydratovanými neboli sušenými výrobky). Přívlastky jako plné chemie, konzervantů, příliš slané nebo málo výživné na jejich adresu nejsou žádnou výjimkou. Tato neblahá pověst jim přitom přischla neprávem.

A co vy? Dali by jste krk na to, že…

 

…do polévky „v sáčku“ jsou přidávané konzervanty?

Hlavními ingrediencemi polévek Knorr jsou sušená zelenina (mrkev, cibule, rajčata, celer, paprika a mnohé další), těstoviny,  koření, bylinky a jiné sušené složky (vejce, houby, smetana). Sušení je jeden z nejstarších přirozených způsobů uchovávaní potravin. Do sušených potravin již jednoduše není třeba přidávat konzervační látky.

Nezůstáváme pouze u „tradičního“ sušení. Suroviny pro výrobu polévek sušíme také prostřednictvím moderních způsobů jako je vakuovaní nebo za působení mrazu tak, abychom co nejlépe zachovali jejich chuťové a výživové hodnoty.

 

…polévky „v sáčku“ jsou nadměrně slané?

Při výrobě každého výrobku se snažíme, aby co nejlépe odpovídal požadavkům našich spotřebitelů. Stravovací zvyklosti ukazují, že Češi mají rádi slanou chuť, a proto přidávají hodně soli do všech připravovaných jídel. Polévky Knorr proto „solíme“ tak, jak to naši spotřebitelé mají rádi – polévky Knorr tedy obsahují zhruba stejné množství soli jako polévky domácí, připravené dle tradičních receptur.

Na druhou stranu upozorňujeme na to, že ačkoliv je úloha soli ve fungování organismu nezastupitelná (tělo si ji samo nedokáže vyrobit), je potřeba si hlídat množství soli, které denně přijímáme. Výrobky, které kromě dalších požadavků (na množství cukru, nasycených mastných kyselin) splňují kriterium pro sůl, stanovené odborníky na výživu, označujeme na přední straně logem Vím, co jím (více na www.vimcojim.cz )

 

…glutamát je konzervační látka?

Glutamát není konzervantem, už více než 1500 let se glutamátu používá ke zvýraznění chuti.

Kuchaři na Dálném východě zjistili, že některé pokrmy chutnají lépe, když jsou připraveny s výtažkem z řasy Laminaria japonica. Teprve roku 1908 byla objevena souvislost mezi řasami a glutamátem – byl to japonský výzkumník Kikunae Ikeda, který izoloval glutamát z řas a objevil tajemství jeho vlastností zvýrazňujících chuť.

Další zajímavostí je, že glutamát je přirozeně obsažen v mnoha potravinách (jako například rajče, parmazán) a je „odpovědný“ za to, že tyto potraviny mají tak výraznou chuť.

 

Tak jak jste obstáli? Máte hlavu stále na svém místě? 

Reklama