Nejen že je před námi super prodloužený víkend, ale v jeho závěru nás čeká ještě superúplněk. A to není vše. Vesmírné divadlo bude mít v noci z neděle na pondělí mnohem širší repertoár. A najdou se i skupiny lidí, které se dokonce připravují na nejhorší - konec světa.

superuplnek

V pondělí 28. září 2015, ve státní svátek sv. Václava, spatříme v časných ranních hodinách úplné zatmění Měsíce a superúplněk se v tuto noc také zbarví do ruda. Vnoří se totiž do stínu Země a díky zemské atmosféře, která láme do zemského stínu načervenalý odstín slunečního záření, chytne nezvyklý naoranžovělý až narudlý nádech. Zní vám to až mysticky? Není proto divu, že se najdou i tací, kteří si nebeský jev vysvětlují po svém. Krvavému měsíci, jak jej nazývají, připisují znamení o blížícím se konci světa.

  • Vše začne zhruba okolo 2:50 SELČ, kdy si budeme moci povšimnout na levém horním okraji potmavnutí měsíčního disku při sílící polostínové fázi zatmění.
  • Částečné zatmění začne o 17 minut později, ve 3:07 SELČ. Úplňkový Měsíc v té době najdeme 32° nad jihozápadním obzorem v souhvězdí Ryb.
  • Měsíc bude přibližně hodinu pozvolna vstupovat do zemského stínu a úplného zatmění se dočkáme ve 4:11 SELČ.
  • Fáze úplného zatmění tak potrvá 1 hodinu 12 minut. Znovu takový úkaz spatříme až v roce 2018.

uplnek1

Zdroj foto: Astronomický ústav AV ČR

Kromě samotného úkazu budeme svědky i tzv. superúplňku. Právě 28. září ve 3:47 SELČ, tedy pouhou hodinu před maximem zatmění, projde Měsíc na své dráze nejblíže k Zemi ve vzdálenosti 356 876 km. Tento úplněk tedy bude největší v tomto roce. Oproti nejmenšímu úplňku bude superúplňek na nebi úhlově o přibližně 15 % větší. Dojem obrovského Měsíce u obzoru je ovšem podle odborníků jen optický klam.

Podle Astronomického ústavu AV ČR spatříme sváteční úplné zatmění Měsíce prakticky v celém jeho průběhu. Zapadne až v době očima nepozorovatelného polostínového zatmění. Pokud se tedy chystáte měsíc pozorovat nebo fotografovat, obojí by mělo jít skvěle. Úkaz bude pozorovatelný očima i z měst, ale podle astronomů je pohled dalekohledem mnohem krásnější. Hvězdárny včetně středočeského Ondřejova tak chystají veřejná pozorování.

A co na to astrologové? Pokud jste se narodili ve znamení Vah či Berana, měli byste se mít na pozoru. Pocítíte prý napětí a hrozí vám, že budete jednat příliš zbrkle. Právě to by mohlo mít negativní vliv na partnerské vztahy, takže opatrně!

Reklama