…kdo trvrdí, že se pořád dívá jen na dokumentární pořady, kterými sytí bezednou studnici vlastního vědění, že prakticky nespustí oči z ČT2,či Spektra, buď kecá, nebo nepotřebuje občas oddych.

Náhodou je občas zajímavé nechat své smysly bloudit jen tak bez většího zatížení po ryze komerčním modelu, jako je třeba teď soutěž talentů zvaná Superstar.

Přestože jsem duchem nakloněna vědě a neustále svůj mozek krmím novými informacemi, hltám Epochu a vědeckou literaturu, včera jsem si k pečení židáků“ (naprosto libové koláčky) pustila pěkně právě Superstar.

„Kdepak věda, nech svůj mozek odpočívat a lupni si tam něco bulváru, ať si kluk dá nohy nahoru a udělá si siestu,“ říkala jsem si a mezi prsty mi zvolna klouzal jogurt s máslem. Zatímco jsem hňoucala lepkavou hmotu, za mými zády se připravovala k ofenzívě Hvězdná pěchota.

Jestli jsem si myslela, že si při tom odpočinu, pak jsem si tam měla dát raději něco o kvantové mechanice.

Místo oddychu jsem si házela těsto po nohách, jak jsem se pokaždé musela prudce otočit při prvních tónech. Nakonec jsem celý vál přemístila na kuchyňský stůl, protože bych prostě ty koláčky nedodělala.

Následně jsem se vedle počítání rozinek zabývala imaginací vlastních škatulek a teorií o důvodech, které některé lidi zavedou až před porotu, která má ohodnit víceméně umělecký talent, či alespoň schopnost zaujmout.

Sama sebe jsem se ptala, jestli je ten který „umělec“ jen magor nebo recesista, nebo jestli se skutečně domnívá, že to, co produkuje, by mohlo mít přídomek super.

Vytvořila jsem několik kategorií, do kterých jsem se snažila každého borce umístit. Pravda, na některé mi nestačila fantazie.

Chudáci

sJan Škapa – alias Glum ZDE. Pokud je tento hoch recesista, pak jde o VELKÉHO UMĚLCE. Spíše si ale myslím, že je klasickým příkladem ubohého človíčka, který je vskutku skálopevně přesvědčen o svých schopnostech, což bude patrně způsobeno lehkou dysfunkcí nějakého centra, kde je uložena soudnost.

Ne, neposmívala bych se mu, byť byla Marešova poznámka o podobě s Glumem trefná. V tomto případě byla možná až surová.

Facku by si zasloužili jeho blízcí, kteří mu jeho počin nerozmluvili.

Některé výroky některých porotců mi právě u adeptů v této kategorii připadaly na hranici taktu a očekávala bych více než odborný spíše lidský přístup a ohled.

Bubáci

kKateřina Kanderálová ZDE. Myslíte, že doopravdy věřila, že její model někoho zaujme jako recese? Je klidně možné, že očekávala výbuch smíchu a pochvalu za netradiční pojetí. O to je to horší.

Bylo mi jí vcelku líto, protože nejenže neohromila, nerozesmála, a prakticky ani nezaujala, ale navíc místo mravenečka byla za infantilního bubáka (když to člověk řekne něžně).

Kéž by se z toho probrala a dala se na něco, v čem bude opravdu dobrá.

Mašťáci

stJakub StodolaZDE. Nejspíš se vsadil, že ho porota nechá etudu dokončit. Vypadá, že chápe, co dělá, ví, jak to vypadá, a má to v hlavě pořádku, byť jeho vystoupení nemusí na první pohled tak působit.

Vsadím se, že po návratu domu vyinkasoval poměrně slušný balík, který spolu se svými vrstevníky roztočil v nějaké nálevně.

Vše má poctivě nahrané a právě si to pouští celá hospoda. Umírají smíchy a plácají Kubu po ramenou.

Scénku předvádí několikrát za sebou dlouho do noci. „Ty vole, Kubo, tys jim tam vytřel zrak! Seš fakt masér!“

Borci

kaIvan Kandráč ZDE. A je po židákách… moučkový cukr letí daleko za stůl, do míst, kde odpočívají kočičí dámy.

Kam napasovat tohohle typa, který člověka donutí se hlasitě smát, byť je v místnosti sám jen se svými koláčky, rozfoukat si cukr po kuchyni a k nepříčetnosti namíchnout v ten moment dobře proslazenou kočku?

Snad opravdu jedině mezi borce, protože něco tak úchvatně pitomýho doopravdy pobaví. Jen nevím, a stále se přu sama se sebou, jestli je to takový blbec, nebo plnohodnotný nástupce postav typu Pitkina.

Ovšem nutno podotknout, že tenhle alespoň rozesměje, byť člověk také nepozná, jestli to hraje, nebo tím je.

ŽIDÁCI
zDva bílé jogurty rozčvaňháte rukama s celým máslem. Přidáváte mouku se špetkou prášku do pečiva, dokud těsto nemá konzistenci na rozválení po vále. Z placky rádýlkem děláte čtverečky, které plníte oslazeným tvarohem, smíchaným se dvěma žloutky. Na každý kopeček tvarohu dáte tři rozinky. Cípy spojíte a vytvoříte takové malé balíčky. Pečete na cca 170 st. Po upečení obalíte v moučkovém cukru. Jsou lahůdkové.

Čtyři v jednom

Chudák, bubák, mašťák i borec. Jinak se TOHLE zřejmě popsat nedá. Klasický model něčeho, na co člověk v úžasu zírá a neví, jestli se má namíchnout, rozplakat, či smát.

Samostatný živočišný druh: Ernest Lieskovec – TO SE NEDÁ!

Souhlasíte? Máte své škatulky? Favority? Co si myslíte o umění hvězdné pěchoty?

Reklama