Podívala jsem se na Superstar. S dovolením dnes napíšu jakýsi odvrácený pohled na tuto megasupersoutěž, která naší komerční televizi vydělává především spoustu peněz. Samozřejmě, proto je vůbec showbusiness na světě, jinak by ho totiž nikdo nedělal.

Ale úvodní konkursní díly předčí všechny hranice vkusu.

 

Vynechám fakt, že to někdo může nazvat pořadem oddychovým a ryze zábavním.

Ale jaký tedy je, tento všemi chtěný a tolik očekávaný pořad naší komerční televize? Co dělá s naším a nejen naším národem takové divy, díky kterým se v čase finále této soutěže nikdo a nikde nebaví o ničem jiném?

 

Zřejmě se vymykám.

Pohled a poslech sebevědomých lidí náctiletého věku, kteří přišli zkusit své štěstí, je přímo utrpením. Možná je to pro někoho zábava a doma u televize se teď pár následujících nedělních večerů bude za břicho popadat a ukazovat si prstem do středu obrazovky, kde se budou prznit brýlaté, přitloustlé slečny, které nejen že neumí zpívat. Ony totiž neumí ani vyslovovat, neumí držet tělo a šlapou si na jazyk. Proč vybrali právě ji z těch 1324 účastníků z Ostravy pro část promítnutého úvodního konkursu?

Je mi záhadou, proč neukazují ty nejlepší i v těchto předkolech. Jsou si zřejmě jisti, že se budeme smát trapnosti a přílišnému sebevědomí naší omladiny. Nekritizuji ty účastníky. Oni ve svém věku mají právo „jít to zkusit“. Ale proč se na ně musím dívat?

 

Během celého pořadu jsem totiž viděla asi tak tři lidi, kteří zpívat uměli. V Ostravě jich vybrali 17, tak kde jsou ti zbývající, které bych si poslechla jistě raději.

Brala bych i dívku ovládající bojová umění, která měla smůlu kvůli podpatkům a běžnému „plochému“ výrazu hlasu. Brala bych i Sylvii, která bojuje ze všech sil v Superstar již podruhé. Ale mladík, který odříkal píseň o vysokém jalovci anebo mladík, který dokázal zrychlit i píseň Daniela Landy, to je skutečně již jen na pobavení. Bavíme se tím, že se smějeme těm odvážným, možná někdy zcela hluchým (protože to jinak není možné), těm pubertálním osobnostem, které to přišli zkusit jen tak ze srandy?

 

Superstar je přeci soutěž o dobrého šoumena, o dobrého zpěváka.

Ale nezlobte se. Tato předkola jsou utrpením, kterého já se již nikdy nezúčastním. Nechci se už rvát za uši a cítit se trapně za interprety. A taky se mi nechce podporovat ty čokoládové panáčky, mobilní telefony v akci a tím celou reklamní prodejní plochu komerční televize.

Jistě, kdyby nám promítali jen ty poslední finálové díly, vysílací čas by se podstatně zkrátil a výdělky by se ztenčily.

 

Showbusiness by vydělal o pár milionů méně. A právě to je ta smutná podstata Superstar.

Reklama