Říká se o nich, že jsou téměř zázračné. Prý potraviny budoucnosti. Možná i té naší.

Nebudu vám tu vyjmenovávat, co všechno obsahují, protože pomalu ani nevím, co to znamená. Nejsem si jistá, jestli jim chci věřit jejich super schopnosti. Jsem totiž dost skeptická, co se týče všeho „moc“ zdravého. Ale příběh mé kamarádky mě donutil se nad superfoods zamyslet.

ořechy

Měla strašně oslabenou imunitu. Byla neustále nemocná. Zhruba dva týdny pak strávila v nemocnici se zánětem, doktoři ale vůbec nevěděli co s ní je. Nakonec zjistili, že to má od zubů. Chtěli ji akorát nadopovat prášky. Známá jí ale doporučila spirulinu a chlorellu. To ji vyléčilo. Už je to asi dva roky a od té doby nebyla ani jednou nemocná.

Ořechy a spol.

Myslela jsem si, že na superpotravinách nefrčím. Jenže na tento seznam jsou zařazeny i ty, které běžně jím a o super síle vlastně moc nevím. Například mandle, lískové oříšky, slunečnicová semínka. A ty já jím skoro denně. Mandle ráno do jogurtu, semínka večer do salátu.

Další ze zázračných potravin je i avokádo. Upřímně mi vůbec nechutná. Nechápu, co na něm všichni mají. Do nedávna ještě avokádo nikdo neznal a dnes je to snad nejpopulárnější zelenina. O fotkách na Instagramu snad radši ani mluvit nebudu. Fotí si lidé k snídani něco častěji než čerstvé avokádo?

Patří sem ale také luštěniny a těm jsem opravdu přišla na chuť. Zamilovala jsem si červenou čočku, ze které dělám polívku a po salátu z hnědé čočky bych se utloukla.

Nedávno jsem také objevila jáhly. Pro mě něco absolutně neznámého a zbytečného. Jenže tyhle malé žluté kuličky se dají jíst na slano i sladko, jsou strašně zdravé a neobsahují lepek. Já si je dělám občas k snídani, s medem a s banánem nebo hruškou. Stejně tak můžete připravovat například quinou, další super potravinu.

Očista do čista?

Moje spolubydlící si často dopřává mladý ječmen, který je spolu se svou „kolegyní“ chlorellou nejúčinnější na pročistění těla. Zelený prášek, který má antioxidační účinky, není prý ze začátku nic chutného, ale zvyknout se na to dá. Několikrát do týdne ráno vypije tenhle prášek smíchaný s vodou. Vyčistila se jí pleť, posílil imunitu, pročistil organismus. Není pak otravně nafouknutá.

Na superpotravinách asi opravdu něco bude. Ale pravděpodobně si je budu dopřávat v té více známé formě. Protože bobule acai, kelp, lucuma a další jsou pro mě zatím hodně velkou neznámou.

Čtěte také:

Reklama