Říká se jim superpotraviny a nutriční experti na ně pějí ódy. Co se pod tímto názvem skrývá doopravdy? Je to nově objevená potrava budoucnosti, na níž lidstvo přežije i po případné ztrátě všech ostatních zdrojů? Nebo jde o potraviny dobře známé už našim předkům, kteří je užívali stejně tak, jako my v dnešní době nejrůznější vitaminy a doplňky stravy v tabletkách? A měli bychom si jimi napěchovat ledničku? Zeptali jsme se nutriční terapeutky Margarety Iliopulosové z Institutu dietologie a výživy.

obrazek.png

Co si máme pod pojmem superpotraviny představit?
Jinými slovy jde o potraviny, které mají vyšší obsah některých nutričně zajímavých látek. Například omega3 Margareta Iliopulosovámastných kyselin, probiotik, vlákniny, vitaminů a tak dále. Mohou to být například nepražené, nesolené ořechy a semínka, jogurt, rajčata, brusinky, borůvky, brokolice a celá řada dalších, zcela běžných i exotických potravin. Za superpotravinu lze považovat třeba i kvalitní zelený čaj. Díky tomu, že mají vyšší obsah některých výživově významných látek, mohou působit preventivně proti řadě nemocí.

Můžete uvést příklad?
Mohou přispívat k zabraňování vzniku diabetu II. typu, obezity, některým druhům onkologických onemocnění, ale také třeba pomoci snižovat vysoký krevní tlak, nebo se podílet na upravení metabolismu a podobně. Tím ale neříkám, že stačí spoléhat se pouze na pozitivní přínos těchto potravin. Vždy je třeba myslet na celkový životní styl. Tedy na pravidelnou, pestrou, vyváženou a kvalitní stravu i pitný režim a adekvátní pohybovou aktivitu několikrát do týdne. Velmi důležitý je také spánek a dostatečná regenerace.

Takže bychom měli takové potraviny určitě zařadit do našeho jídelníčku.
Ano, ale s rozumem. Pokud budeme superpotraviny konzumovat v nadměrném množství, tak si nakonec můžeme zdravotně škodit. Může dojít třeba k prooxidativnímu efektu z nadměrného příjmu omega3 mastných kyselin, nebo k zácpě a nižšímu vstřebávání vitaminů a minerálních látek při nadměrné konzumaci vlákniny.

Jakých pět superpotravin a proč nám doporučila nutriční terapeutka ke konzumaci teď, s blížícím se jarem, abychom nastartovali náš organismus?

Kvalitní zelený čaj Matcha

Obsahuje specifické antioxidanty EGCG, které pozitivně podporují bazální metabolismus, tedy lepší spalování. Dále pak například aminokyselinu L-theanin ovlivňující soustředění. Tato látka se vyskytuje téměř výhradně v zeleném čaji. Navíc podporuje dostatečný pitný režim, který bývá často podceňován.

Ovoce a zelenina

V České republice trpíme dlouhodobě nedostatkem vlákniny. Jejím vhodným dodavatelem může být třeba brokolice. Ta navíc obsahuje i fytochemikálie, které se podílejí na odstranění škodlivých látek z organismu, vitamin C, betakarotén či draslík.

Nepražené, nesolené ořechy a semínka

Zabraňují vzniku srdečně cévních onemocnění. Dodávají do těla zdravé tuky, které snižují hladinu LDL cholesterolu v krvi. Navíc obsahují další prospěšné látky - fytochemikálie, selen, hořčík, vitaminy skupiny B, vitamin E i vlákninu. Složení těchto látek se liší podle druhu daného ořechu či semínka, proto je vhodné střídat různé druhy. Třeba vlašské ořechy, lněná semínka nebo chia semínka jsou zdrojem nezbytných omega3 mastných kyselin.

Luštěniny

Mohou zabraňovat vzniku srdečně cévních nemocí, onkologických onemocnění nebo obezity. Obsahují kyselinu listovou, draslík, hořčík i vlákninu. Většinu luštěnin je třeba před vařením namočit na několik hodin do vody, aby se zbavily tzv. antinutričních látek. Ty mohou snížit vstřebávání látek důležitých pro naše tělo.

Ryby

Obsahují omega3 mastné kyseliny s velmi dlouhým řetězcem, které jsou důležité pro správnou funkci mozku i srdce. Také podporují snížení hladiny LDL cholesterolu a zabraňují poruchám srdečního rytmu. Navíc působí i na imunitní systém a podporují schopnost učení. Tyto látky si náš organismus neumí vytvořit v dostatečném množství, a tak je třeba dodávat mu je pravidelně. Platí, že čím tučnější rybu konzumujeme, tím více omega3 mastných kyselin si dopřáváme (např. losos, tuňák, sardinky, makrela, pstruh). V České republice nejsou ryby příliš oblíbené, přitom jsou velmi chutné a také neobsahují velké množství energie. Hodí se proto i pro osoby, které si hlídají svou váhu.

Uložit

Reklama