profimedia-0733700909.jpg
Foto: Profimedia

Občas hrdina, občas antihrdina, příležitostně vyloženě padouch. To je Namor, jedna z nejkomplikovanějších postav Marvelu, která se nyní poprvé objevila zfilmovaná v novém Black Patherovi. Stvořený roce 1939 je také jedním z prvních superhrdinů Marvelu. Díky svému komplikovanému příběhu, charismatu a zeleným trenýrkám rychle udělal velký dojem na celý svět.

Namor se konečně připojuje k Marvel Cinematic Universe ve filmu Black Panther: Wakanda nechť žije, kde ho ztvárnil mexický herec Tenoch Huerta, kterého mnozí diváci mohou znát například ze seriálu Narcos.

Tenoch se narodil a vyrostl v Ecatepec, čtvrti Mexico City. Jeho celé jméno je José Tenoch Huerta Mejía. Na vysoké škole vystudoval žurnalistiku, později se ale začal věnovat filmu. Debutoval v roce 2006 ve vedlejší roli ve snímku Asi Del Precipicio. Ovšem jeho dosud nejznámější rolí je Rafael Caro Quintera z Narcos: Mexico. Zahrál si také v seriálu Blue Demon a ve filmu The Forever Purge z roku 2021. Od svého debutu na plátně se objevil v mnoha latinskoamerických a španělských filmech.

profimedia-0612586171.jpg
Foto: Profimedia

Dnes je jednačtyřicetiletý Tenoch Huerta bezpochyby hlavní hvězdou pokračování Black Panthera. Jako Namor, vládce podvodního království Talokan, prokázal, že jeho výběr do této role rozhodně nebyl krokem vedle. „Je to první superhrdina s domorodým původem, mezoamerickým původem,“ říká herec o své postavě pro Los Angeles Times. „Je to muž s hnědou pletí a tato prastará kultura je v jeho kořenech.“

Huertův hravý přízemní šarm je ostrým kontrastem k vroucí intenzitě, kterou vnáší do role Namora, vládce a supermocného ochránce podmořského království pocházejícího ze starověké mayské civilizace. Co však herec i jeho postava sdílejí, je vášeň pro jejich kulturu a lid. Se svou silou, velkou rychlostí a schopností létat je Namor definicí nadčlověka. Ale to, co ho pohání, jak můžeme vidět ve filmu, je neuvěřitelně lidské. „Je to chlap, který se snaží chránit svou rodinu, svou kulturu. Chrání své město a věci, které má nejraději: své vzpomínky, svůj odkaz a své dědictví. Myslím, že každý, na celém světě, dokáže pochopit jeho motivaci,“ říká o Namorovi Huerta.

FotoJerrtet-1-.jpg
Foto: Profimedia

Namor ve filmu Black Panther: Wakanda nechť žije tráví hodně času pod vodou, takže bylo součástí této role také plavání. Herec se však přiznal Michaelu Strahanovi během rozhovoru pro Good Morning America, že plavat neuměl. Měl naštěstí dost času na to, aby se to naučil a nyní říká, že je za to na sebe hrdý. Také prozradil, že teď dokáže zadržet dech na dlouhých pět minut.

Během rozhovoru pro Men's Health si Huerta vzpomněl na setkání na Zoomu s režisérem Ryanem Cooglerem, kde společně mluvili o jeho roli. Herec se přiznal, že nejdříve roli nadšeně přijal, ale úplně si neuvědomil, k čemu se přihlásil, protože hovor na straně Cooglera na chvíli zamrzl. Až další den ho jeho agenti informovali, že bude hrát Namora. Být jedním z mála vybraných mexických herců, kteří hrají hlavní roli v superhrdinském filmu, byl sám o sobě těžký úkol, ale herec měl ještě větší obavy, když viděl obrázky Namora, který nosí zelené slipy. Později, během natáčení, začal herec nazývat Namorův kostým „šortky hanby“ a svou pravidelnou cestu z placu do přívěsu „procházkou hanby“. Naštěstí jeho trenýrky byly nakonec o něco větším kusem látky než slipy, ve kterých byla vyobrazována postava v komiksech. I tak by ale většinu času polonahý.

FotoJrrtet.jpg
Foto: Profimedia

Nedávno Tenoch Huerta také napsal knihu Orgullo Prieto (Brown Pride) o rasismu a kolorismu v Mexiku. „V Latinské Americe máme vážný problém s rasismem. Je to úplně jiná dynamika než v USA,“ řekl pro Los Angeles Times. Kniha by měla vyjít letos 13. prosince.

Ačkoliv se herec nikde veřejně příliš nezmiňuje o svém osobním životě, čas od času na svých sociálních sítích zveřejní nějaké rodinné fotky. Během newyorského promítání Black Panthera magazínu People diskutoval o tom, jak se film zabývá ženskou silou. „Mám dvě dcery. Jedné jsou dva a půl, druhé devět. Je to skvělá zkušenost a cítím se opravdu požehnán touto novou reprezentací a novou rolí, kterou ženy zaujímají ve filmech, v politice, v akademii, ve vědě, prostě všude,“ vysvětlil.

 Zdroje: Men's Health, People, LA Times, Hollywood Life, Wikipedia