Zima je v plném proudu, a i přesto, že jaro na nás zaťuká už za necelý měsíc, sněhová peřina nám přibývá a přibývá.

Máte zimy už plné zuby? Otravuje vás věčné sněžení, odklízení závějí z chodníku před domem a z teplot držících se stále pod nulou je vám zima už jen při pohledu na teploměr?

 

Zkuste se na to podívat z druhé strany.

Jasně, ve městě je zima otravná, protivná a člověk by nejraději odletěl to teplých krajin.... Ale věřte, že v přírodě se z protivné zimy stane kouzelná, bílá říše a z odporného sněhu úžasná, bílá peřina ;o)

 

Pokud nemáte týden dovolené, zkuste si vyrazit alespoň na víkend. Uvidíte, že dva dny strávené mimo město vás nabijí stejně, jako odpoledne strávené na prosluněné pláži.

 

Že vás nenapadá, kam byste mohla jet? Mám návrh, co třeba taková Šumava?

Jako "zelené plíce Evropy" se označuje rozsáhlá oblast při naší jižní a jihozápadní hranici. Romantické pohoří, jehož název prý i pochází od věčného šumění lesů, utkví v srdci každému, kdo ho navštíví.

 
Tajemná rašeliniště, romantická údolí, v nichž vodní toky spěchají přes ohlazené balvany, velké území šumavských Plání, řada památek včetně hradů a zámků i pozoruhodné muzejní expozice - to všechno turisty nejen z naší republiky rok co rok láká a přivádí zpět na pohádkově krásné území.

 

Víte že:
- v roce 1963 byla vyhlášena Chráněná krajinná oblast Šumava (o rozloze 1 630 km2)
- v březnu roku 1961 byl vyhlášen Národní park Šumava (o rozloze 690 km2), největší národní park v České republice.

 

Šumava a její přírodní zajímavosti
BEZDĚKOV -  tvrz ze 14. stol., která byla v 18. století přestavěna na barokní zámek a v roce 1855 zcela přebudována novorenesančně (I. Ullmann) vás bezesporu uchvátí. Mimochodem, jestli pak víte, že v zámeckém parku rostou 350 let staré duby?

 

ČERNÉ A ČERTOVO JEZERO -  se nachází ve fantastické národní přírodní rezervaci, která chrání nerušený vývoj přírodních společenstev horských lesů, ledovcových karů a jezer i ohrožené druhy rostlin a živočichů. Dvě největší šumavská jezera, vzniklá zaplavením ledovcových karů - Černé (v nadmořské výšce 1 008 m a největší hloubka 39,8 m) a Čertovo (v nadmořské výšce 1 030 m a největší hloubka 36,7 m) si rozhodně nenechte ujít!

 

Zajímavost: Černé jezero je podzemním potrubím dlouhým 2 km se spádem 280 m spojeno s menší přehradní nádrží na Úhlavě na katastru Hamrů, s nejstarší přečerpávací elektrárnou u nás (z r. 1930, stále v provozu). V době energetické špičky proudí voda z jezera dolů a roztáčí turbínu o výkonu 1,5 MW, a v mimošpičkovém období se z nádrže čerpá zpět do jezera.

 

JELENÍ – (dříve též Jelení Vrchy) je osada v údolí Jezerního potoka pod Schwarzenberským kanálem, založena roku 1794.

 

Tip:

-Víte, že na vrchu Perník naleznete zajímavé skalní útvary? A opravdu stojí za to!

- Naučná stezka, tzv. Medvědí stezka z roku 1967, je nejstarší na Šumavě. Její délka je 14 km a vede romantickou krajinou Jeleních vrchů.

 

Schwarzenberský plavební kanál je národní technická památka, nejdelší stoka (45 km) na plavení dřeva v ČR, propojující povodí Vltavy a Dunaje. Vybudovaná byla ve dvou etapách, a to v letech 1789-93 a 1821-22 podle projektu ing. J. Rosenauera a sloužila k dopravě šumavského dřeva do Vídně.

Zdroj:www.sumava-info.cz

 

 

Bohužel do dnešní výpravy po Šumavě se nám již víc nevejde. Ale věřte, že na Šumavě najdete další spoustu a spoustu zajímavých, krásných či romantických míst, která za tu návštěvu opravdu stojí.

 

Myslím, že taková víkendová návštěva v krásné přírodě nás dobije nejen fyzickou energií, ale i tou psychickou, tak proč nenechat město za zády?

 

Krásné zážitky v době, kdy paní Zima stále vládne pevnou rukou, vám přeje

Reklama