medvědí stezka

medvědí stezkaŠumava jistě patří mezi ta nejkrásnější místa naší země, která stojí za to navštívit nejen v létě, ale v v každé roční době. Existuje mnoho krásných a zajímavých míst spojených s někdejšími vládci lesa - s huňatými medvědy. Příběh, který se váže k naší Medvědí stezce, patří k těm nejsmutnějším, protože se váže k poslednímu šumavskému medvědu.

Psal se rok 1856 a podzim se přehoupl do té horší poloviny. Vítr s hustou vánicí bičoval les, do toho se ozýval lidský křik a zchvácená medvědice běžela jako o život. V ten okamžik jí o něj údajně usilovalo asi 122 honců a lovců, kteří se hnali za svou kořistí. Všichni ji chtěli skolit, ale jednomu z lovců selhala puška, druhému roztřásla kolena, ne však zimou. Po mnoha výstřelech lesní adjunkt, jménem Jungwirt, nebohé zvíře nakonec neminul. Datum onoho slavného, ale smutného dne, 14. listopadu 1856, bylo vytesáno do kamene a ten se stal náhrobním pomníkem posledního medvěda Šumavy. „Na Medvědí kámen natrefíte ve druhé části naučné stezky z Jeleních Vrchů do Černého Kříže. Věřte, že první část stezky je o poznání veselejší,“ srdečně zve návštěvníky Jiří Mánek, náměstek ředitele NP Šumava, který jí jako rodilý Šumavák prošel nesčetněkrát.

Kudy kam

medvědí stezka

medvědí stezkaMedvědí stezka oficiálně začíná v Ovesné, asi 3 km od Nové Pece (možnost vlakového spojení) a odsud pak lesem procházíte unikátním skalním městem vytvořeným v plekenštejnské žule. Zdejší skalní útvary probouzí lidskou fantazii. Naleznete tu obří kostky, gotický portál, skalní hřib i viklan, co by se snad převalil, kdybyste se do něj opřeli. Zkusíte to? Drží jak kámen! Ale nevzdávejte to, třeba se pohne. Krátce řečeno, je to tu celé jako pravý ráj pro medvědy. Kde by asi tak měli hlavní stan, kde spižírnu anebo školku pro medvíďata? Fantazii se meze nekladou.
Po asi 6 km dorazíte k Jelenímu jezírku, které sloužilo jako vodní nádrž pro unikátní Schwarzenberský plavební kanál. Na Jeleních Vrších se nachází téměř 200 let starý, 398 metrů dlouhý tunel, kterým se po mnoho staletí plavilo dřevo k dalšímu zpracování. Dále budete pokračovat do Černého Kříže, odkud se můžete vrátit vlakem zpět do Nové Pece.

Praktické informace:

Příjezdové místo: Nová Pec (jižní okraj NP Šumava)
Výchozí místo: Ovesná
Délka: 14 km, 5 hod
Značení: žlutá TZT
Převýšení: celkem 194 m
Náročnost: vyšší
Nejvyšší bod: Perník 1049 m n. m.
Občerstvení: Nová Pec, Jelení Vrchy, Černý Kříž
Přístup: pěšky

Zdroj a foto: tisková informace Národního parku Šumava

Čtěte o Šumavě dále:

Reklama