Že je vodní kámen „prevít“, který rozbíjí pračky, to víme z jisté reklamy už dávno. Stejně neblahý vliv má ale i na myčku nádobí. Pokud vám z kohoutku teče takzvaně tvrdší voda, mohl by se vám vodní kámen usazovat nejen na umytém nádobí, ale také ucpávat vodní trysky a tělesa v myčce. Aby se tak nedělo, disponují myčky velice důležitým komponentem. Je jím speciální, vestavěný změkčovač vody, jemuž se také říká iontoměnič.

sul.jpg

Jak to funguje?

Změkčovač je naplněn pryskyřicovými kuličkami, které zabraňují, aby se do mycího procesu dostala voda s obsahem přemíry minerálů. Dělají to tak, že na sebe vážou ionty vápníku a hořčíku. Jenže i ony se potřebují zachycených minerálů nějak zbavit. A právě k tomu dobře poslouží sůl. Ionty sodíku změkčovač zregenerují, takže může zase naplno bojovat proti tvrdé vodě a chránit tak myčku před zanesením vodním kamenem.

Kam se solí?

Přestože se v tabletách do myčky určité procento soli nachází, ke správnému fungování změkčovače to rozhodně nestačí. Je zapotřebí naplnit zásobník k tomu určený. Nachází se nejčastěji na dně myčky. Stačí odšroubovat kryt a sůl opatrně nasypat. Třeba i pomocí trychtýře, aby vám zrníčka nevypadla do prostoru myčky, kde by škodila. Nelekněte se množství, které dovnitř padne. Mohou to být třeba i dva kilogramy soli. A vůbec nevadí, když bude v zásobníku voda – sůl nasypte do ní.

zmekcovac.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Není sůl jako sůl

Pokud vás teď napadlo ušetřit a do myčky nádobí nasypat obyčejnou kuchyňskou sůl namísto té speciální, kterou koupíte v drogerii, zadržte. Spíše byste si uškodila. Takzvaná regenerační sůl je chemicky ošetřená. Přestože se z naprosté většiny jedná také o chlorid sodný (99,8 %), má speciální složení. Nesmí v žádném případě obsahovat jód ani další minerály. Navíc musí být zrna soli co nejhrubší, nebo dokonce v tabletách. To proto, aby se rozpouštěla co nejpomaleji, a drobná zrnka neucpala trysky.

Kdy doplnit další?

Řada myček nádobí si o doplnění soli řekne sama pokynem na displeji. Pokud máte model, jenž touto funkcí nedisponuje, řiďte se pokyny výrobce. Nejčastěji se uvádí rozestup jednoho měsíce, respektive 30 umývacích cyklů.

Čtěte také:

Reklama