m

Hledala jsem téma, které by bylo aktuální pro suché a horké léto a našla jsem ho na naší zahradě. Zatímco ostatní rostliny trpěly pod nájezdem slimáků, nebo  nedostatkem vody, sukulenty si libují a jsou krásnější než kdy jindy. Já miluji hlavně netřesky, kterým se daří i na těch nejneuvěřitelnějších místech.

„Bylo léto, horké léto, tak jak léto má být…“ zpívalo se v jedné staré, známé písničce. Stejně takové panuje letos, ale na rozdíl od zapěvačky, není zahradnicím zrovna do zpěvu. Sucho a nedostatek vody neprospívá rostlinám. S výjimkou sukulentů. Ty jsou vděčné i za málo ranní rosy a nevyžadují prakticky žádnou péči. Přesto vesele rostou i na místech, kde byste to nečekali.

Sukulenty jsou rostliny, které sice pochází z tropů a subtropů, ale mnoho druhů můžeme pěstovat i v našich podmínkách. Většina z nich úspěšně přezimuje a daří se jim dokonce i na horách a v podhůří.

s

Šrucha - sukulent s barevnými kvítky vypadá dobře i v kameninových nádobách

Jen tak pro zajímavost, název sukulent pochází ze španělského „suculento“, což znamená šťavnatý. To hovoří za vše, neboť tyto rostliny mají schopnost shromažďovat ve svém „těle“ vodu, a to jim umožňuje přežít i v extrémně dlouhém období sucha. Vysoušení a nadměrnému odpařování vody zabraňuje také jejich povrch, který je voskový, nebo opatřen chloupky.

Sukulentů je mnoho druhů a na jejich vyjmenování by nám jeden článek nestačil. Ale my se zaměříme jen na ty nejznámější, které nejčastěji pěstujeme na svých zahrádkách, skalkách nebo v rozmanitých nádobách. Jsou to především rozchodníky, pryšce a netřesky.

r

Takhle krásně kvete jeden z mnoha druhů rozchodníku

Sukulenty jsou velmi nenáročné nejen na vodu, ale i na půdu.

Většina z nich se spokojí s písčitou, dobře propustnou s nepatrným množstvím živin. S trochou nadsázky by se dalo říci, že čím je chudší půda, tím se jim lépe daří. Dokážou se dokonale přizpůsobit a natěsnat i do malého prostoru mezi kameny a ke spokojenému růstu jim stačí jen dostatek slunce, nejlépe jižní strana.

n

Netřesk vyrůstá z úzké štěrbiny dubového trámu.

Kdybych mohla hovořit za sebe, oblíbila jsem si především netřesky. Pěstuji je na mnoha místech zahrady. Daří se jim ve skalce ve společnosti jiných druhů, v puklině dubového trámu, ale i téměř holém kameni.

Podívejte se a potěšte oko.

Foto: Wikipedie a autorka

Čtěte také:

Reklama