Sukulenty poskytují ne jednu, ne dvě, ale hned několik výhod, díky kterým budou skvělými doplňky do vaší skalky. Za prvé milují slunce. Slunné stanoviště je pro ně tedy pouze výhodou. Za druhé se dokáží vypořádat se suchem, a to díky jejich schopnosti šetřit vodou. Neuschnou vám tedy na místech, na nichž by to jiné rostliny už dávno vzdaly. Třetí výhodou je jejich nenáročnost, vystačí pouze s minimem živin. Za další nepotřebují mnoho prostoru, skvěle vyplní například spáry mezi kameny. A poslední výhodou (v našem výčtu, jistě by se jich dalo najít mnohem víc) je to, že díky svému vzhledu budou krásným exotickým ozvláštněním celé vaší skalky.
Rozchodníky
Foto: Shutterstock
Rod rozchodníků (latinsky Sedum) se řadí do čeledi tlusticovitých a zahrnuje přibližně 550 druhů. Z toho je u nás původních druhů asi šest. Pokud se rozhodnete rozchodník pořídit, rozhodně neuděláte chybu. Rozchodníky jsou sukulenty s roztomile naducanými dužnatými listy, které vás zároveň potěší nádhernými květy, a to od jara do podzimu. Zároveň jsou většinou trvalkami. Snesou jak horko, tak i silné mrazy (samozřejmě některé druhy jsou odolnější než jiné) a vyhovují jim jak slunná místa, tak i polostín. Nepotřebují žádnou zvláštní péči – nejsou náročné na zálivku (jen při dlouhotrvajícím suchu) a ani nepotřebují hnojit. Jediná službu, kterou tak od vás budou potřebovat, je zastřižení odumřelých částí květů po zimě.
Dužnatky
Foto: Shutterstock
Rod dužnatek (latinsky Echeveria) zahrnuje asi 150 druhů, přičemž se většina z nich vyznačuje růžicí listů, které jsou stejně jako v případě rozchodníků dužnaté a slouží jako zásobárna vody. Tyto listy jsou zelené nebo červenohnědé. Některé z těchto druhů mohou také kvést, a to žlutě, oranžově, červeně nebo růžově období od zimy do jara. Svými květy vás však potěší už hezky v pohodlí domova. Nejsou totiž, na rozdíl od rozchodníků, mrazuvzdorné a na zimu je třeba je přenést do místnosti s teplotou mezi 6 a 15 °C. Na léto je pak opět můžete přenést do skalky.
Kosmatce
Foto: Shutterstock
Kosmatec (Delosperma) je tučnolistá rostlina, která pochází z jižní Afriky, takže v suchu a teple je jako doma. Zahrnuje asi 150 druhů a nejčastěji vytváří zelené koberce, které kvetou nádhernými žlutými, bílými nebo fialovými květy. Doba kvetení se pak liší v závislosti na druhu. Zatímco některé druhy kvetou na jaře nebo na podzim, jiné vás potěší nádhernými a poměrně velkými květy v létě. Ne všechny druhy této rostliny jsou však mrazuvzdorné. Některé zimu v Česku snesou bez problémů, jiné je třeba zazimovat v bytě, tak, že se z rozrostlého trsu kousek odštípne.
Netřesky
Foto: Shutterstock
Sucho a silná vedra nevadí ani pravděpodobně nejznámější sukulentní skalničce – netřesku (Sempervivum). Tento sukulent jen tak nezničíte. Vždyť i její latinský název vychází z toho, že „žije vždy“. Netřesky vytváří přízemní růžice v mnoha různých barvách od zelené přes modrou, fialovou a hnědou až po červenou. Existují také panašované odrůdy. Tyto růžice se stále rozrůstají a postupně z nich tak vznikají další a další. Za dobrých podmínek pak z růžice vyrůstá dužnatý olistěný stonek, který nese květy. Po vykvetení pak rostlina odumírá.
Zdroj info: rozchodnik.cz, pestrazahrada, ceskestavby, plzen.rozhlas, sazenicka.cz, ceskestavby2, wikipedie
Nový komentář