Nevěrníci, třeste se! Čím více partnerek totiž muži v životě vymění, tím dřív z tohoto světa odejdou. Podle serveru Novinky.cz to zjistili vědci z Cambridgeské univerzity při výzkumech několika obratlovců. Z výsledků průzkumu vyplývá, že se samci dožívají stejného věku jako samice, ale čím více partnerek vymění, o to si život zkrátí. Dalším důvodem kratšího života je celkový boj o samice. To, že muži stárnou rychleji a umírají dříve, je tedy důkazem toho, že člověk monogamním tvorem není.

Výjimku mezi živočichy tvoří například bernešky z říše ptáků nebo mangusta jižní z říše savců. Samci těchto druhů nemusejí o samice tolik bojovat a dožívají se stejně dlouhého života jako samice.

Vědci tento fenomén vysvětlují pomocí evoluční teorie. Podle ní totiž u druhů, kde je soutěž samců o samice intenzivnější, má každý jedinec samčího pohlaví méně času na rozmnožování. Proto není žádný silný důvod podporovat u nich dlouhověkost.

Myslíte si, že muži bývají partnerkám mnohem častěji nevěrní než ony jim? Znáte dvojici, ve které ani jeden partnerovi „nezahnul“? Odpustila byste manželovi nevěru a za jakých okolností? Máte sama „máslo na hlavě“?

Reklama