Při čtení článku o českých řemeslnících jsem si vzpomněla na letošní jaro, kdy jsme zažili něco podobného - ovšem s řemeslníkem moravským, specifickou to odrůdou řemeslníka českého.
Svého času jsme koupili domek k rekonstrukci s tím, že většinu věcí uděláme sami a bude to docela psina. Manžel měl jedinou podmínku: tekoucí vodu a splachovací záchod dřív, než se nastěhujeme.

A protože jsme koupili domek v relativně malé vesnici, dohodli jsme se s malou firmou. Firma, která dělá - jak je dobrým zvykem - všechno: plyn, topení i vodu, prostě práce všeho druhu.
Sepsala se smlouva, což sice bylo nezvyklé a pro majitele firmy snad i nové, ale podepsal ji včetně vyčíslení ceny prací. Dostal zálohu... a... a kupodivu - práce probíhaly.
Probíhaly celkem fofrem, všechno vypadalo krásně, v domku se topilo, průběžně se opravovaly i podlahy, strop a vůbec kdeco, voda tekla, kohoutky kohoutily... a zbývalo už jenom dodělat záchod.
Krásný, vysněný splachovací záchod v jedné z provizorně upravených místností. Koncem prosince už byla v podlaze trubka na odpad, na ni nasazená mísa... a... nic. Trubka končila u zdi domku, voda k záchodu přivedená nebyla, splachovací záchod se nekonal.

A doba běžela - v půlce ledna už byl manžel nervózní a urgoval denně písemně i osobně provedení prací. Teprve v únoru jsme se dozvěděli příčinu katastrofy: firmu vlastnili dva majitelé, kteří tam taky byli jediní zaměstnanci a každý z nich dělal něco: jeden topení a druhý vodu a odpady. No a když u nás došli až po záchod, tak se pohádali a "vodař" vstoupil do stávky.

A čas běžel, přišlo jaro, v dubnu jsme už bydleli - ovšem ze suchého záchodu jsem mokrý mohla pořád ještě udělat jedině pomocí kýblu vody na podlaze.
K řešení přispěl nemalou měrou můj syn: Když byl v noci "na sucháči", spadla mu do něj baterka. Kupodivu byla opravdu voděvzdorná, takže zůstala zapíchnutá směrem nahoru - a svítící! Když člověk zvedne v rozespalosti deklík od sucháče a zevnitř ho oslní reflektor, má s tím opravdu problém... to rozhodlo.

Znovu jsme lapili našeho vodaře, který ovšem tvrdil, že on záchod zapojí, když někdo vykope díry pro odpad, protože je toho moc a kopání ve smlouvě nemáme. Zavolali jsme švagrovi, vykopali příkop, zapojili záchod sami a znovu zašli za řemeslníkem s tím, že je to vykopané.
Podnapilým hlasem pravil: "A kdo to sakra kopal? Dyť tam musel bejt aspoň týden!" Když se dozvěděl, že švagr a že kopal celé dvě hodiny, prohlásil: "To je v pr..., jak jsou dneska ty lidi pracovitý!" a poručil nám oběma pivo a fernet.


Za dva měsíce budeme dělat novou koupelnu:-)

Pajda


Milá Pajdo,
promiňte, že se tak hloupě ptám, ale v čem byla zapíchnutá ta baterka?

Reklama