1)    Kalorický deficit

Tohle hledisko si možná častokrát ani neuvědomujeme, ale alkohol je poměrně kalorická záležitost. Dalším faktorem je také to, že se jedná jen o takzvané prázdné kalorie, které tělu nijak neposlouží, a tak je automaticky ukládá. Nemluvě o hladu, co často po konzumaci alkoholu přijde. Pokud se vzdáte jeho pravidelné konzumace, ušetříte si tak hodně cenných kilokalorií.

alkohol-do-textu.jpg
Foto: Shutterstock

2)    Krásná pleť

„Alkohol působí jako diuretikum, kvůli čemuž se z těla vylučuje nejen více vody, ale i všech minerálů a nutričních látek, což může vést k matnému vzhledu pleti, k vráskám kolem očí a ke snížení elasticity pokožky,” vysvětluje dermatoložka Elisabeth Berrissoul. Pravidelné pití alkoholu rovněž souvisí se zhoršením imunity a tím pádem horším vyživením pleti. Jestliže toužíte po pokožce jako máslo, abstinence se určitě vyplatí.
 
3)    Kvalita spánku půjde nahoru

Možná máte pocit, že po láhvi vína usnete jako špalek. Ovšem kvalita spánku jde rapidně dolů. Vzhledem k tomu, že při spánku se tělo přednostně věnuje odbourávání alkoholu, hloubka regenerační fáze spánku REM není dostačující.


 
4)    Stabilní nálada

Je jakási společenská tradice připít si na dobrou náladu, dobrý den a tak podobně. Pamatujte ovšem, že u alkoholu platí více než kde jinde, že je dobrý sluha, ale zlý pán. Rozhodně vás jen tak nedostane do lepší nálady, spíše jen podpoří a prohloubí stav, v němž se nacházíte. U nemalé části populace se také může po konzumaci většího množství objevit druhý den ráno nepříjemná kocovina. Nejen ta fyzická, ale často i morální.
 
Proč je tak složité vzdát se alkoholu?

Buďme zcela upřímní. Česká republika je jedna z těch končin, kde se alkohol pije, a to ne zrovna v malé míře. Ne nadarmo se tolik vžil trochu vousatý vtip: „Všude ve světe je alkoholismus nemoc. Jen v Čechách, když nepiješ, se tě každý bude ptát, jestli nejsi nemocný.“ Nebo také: „Nad alkoholem nikdo nevyhrál. Jen na Moravě se pokusili o remízu“. Jsme země piva a vína, tuzemského rumu a „vaječňáku“. Není tedy divu, že u nás je popíjení něco jako rituál. Spousta lidí si nedokáže představit bez skleničky nejen oslavu, ale třeba i sobotní večer. Věřte však, že naučit se bavit ve společnosti bez promile v krvi je nesmírně osvobozující.

Zdroje: Youtube, Dailymail, Vyzkoušejte suchý leden