Suchozemských želv existují stovky druhů. Přestože z až tak velké škály domácího mazlíčka vybírat nemůžete, i tak je v Česku těchto plazů s krunýřem k mání dost. Ne všechny jsou ale vhodné do rukou nezkušených chovatelů, případně mají vysoké nároky na prostředí, krmivo i péči.

641aee361aa28obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Které druhy si jako chovatel začátečník můžete dovolit?

Jeden z nejdůležitějších parametrů při výběru je výběh či terárium, jaké jsme dospělé želvě schopni nabídnout. „Pokud máme domek či byt se zahradou, nebo dostatečně velký balkon, a jsme ochotni o prostor se s želvou podělit, je výběr ryze otázkou vkusu. Pokud máme ale jen byt, a to ještě menších rozměrů, měla by nás zajímat i velikost dospělců a jejich nároky na prostor,“ vysvětluje zkušený chovatel Miloš Junek s tím, že nezkušení chovatelé často chybují například při koupi želvy pardálí (Geochelone pardalis) „Její nákupní cena je nízká a želvička je na první pohled nádherná. Deset let ale uběhne jako voda, a pak máme doma mazlíčka ve velikosti 40 cm a váze 10 kg. Rozdíl nákladů na chov miminka a obra jsou v přímém porovnání strašné,“ popisuje.

Velikost zvířete a prostorové možnosti jeho chovu je ale jen začátek v rozhodovacím procesu. Je nutné dobře zvážit i finanční možnosti (nejen co se pořízení želvy týče) a zkušenosti s chovem. „Všem, co o želvách nevědí vůbec nic, doporučuji vybrat si jeden ze 4 druhů běžně u chovatelů dostupných evropských želv, kde ceny mláďat nepřesahují většinou cenu 2 000 korun. Je třeba podotknout, že tyto druhy vyžadují stejnou péči, prostředí, světelné podmínky, stravu, až na nepatrné a vcelku nepodstatné změny či úpravy výběhu pro ten daný druh,“ říká chovatel.

641aee903dfbdobrazek.jpg
Foto: Želva zelenavá a želva žlutohnědá. Shutterstock

Ten každému začátečníkovi do malého bytu doporučuje pořídit pro malou želvu terárium či akvárium, pro větší želvu od 15 cm pak takzvaný želví stůl. To je dle potřeby velká „ohrada“ s bočnicemi jen tak vysokými, aby je želva nepřelezla. „V žádném případě, pokud vám jde o zdraví želvy, tak neuvažujte o stálém volném chovu po bytě. Protože tyto podmínky jsou pro ně z hlediska teploty a vlhkosti prostředí krajně nevhodné. Želvy to sice přežijí, ale výrazně se to podepíše na jejich zdraví, vzrůstu a tvaru,“ upozorňuje Miloš Junek.

Menší suchozemské želvy vhodné pro chovatele začátečníky

Želva zelenavá (Testudo hermanni) - samice dorůstá velikosti 18 - 25 cm, samec 15 - 19 cm.

Želva žlutohnědá (Testudo graeca) – samice dorůstá velikosti 20 - 25 cm, samec 15 - 20 cm.

Želva vroubená (Testudo marginata) – samice i samec dorůstá velikosti 25 - 33 cm, dle poddruhu.

Želva čtyřprstá, stepní (Testudo horsfieldi) – samice dorůstá velikosti 18 - 23 cm, samec 15 - 20 cm.

641aeebbb5a33obrazek.jpg
Foto: Želva vroubená a želva čtyřprstá. Shutterstock

Vždy ale mějte na paměti, že pořízení suchozemské želvy není rozhodnutí na pár let, protože je dlouhověká. Navíc nestojí zrovna málo peněz, takže by byla škoda koupit například nemocného jedince od překupníků. A myslete i na fakt, že k chovu suchozemské želvy budete potřebovat doklady, protože spadá do skupiny Cites. Proto je nejlepší obrátit se na některého ze zkušených chovatelů, u něhož nejen že znáte původ a zdravotní stav svého nového domácího mazlíčka, ale rovnou vám i poradí s jeho chovem.

Zdroj informací: Miloš Junek - EU želva, Wikipedia

Čtěte také: