shutterstock-536563018.jpgZdroj fotografie: Shutterstock

„V podstatě každý sedmý dospělý člověk, kterého potkáte v tramvaji nebo na ulici, je zralý na konzultaci s adiktologem,“ komentuje situaci lékař Michal Miovský pro magazín Aktuálně.cz. Ze statistik dále vyplývá, že Češi vypijí 14,4 čistého lihu za rok, což je dvakrát více než světový průměr.

5e37f1ca7a87cobdel.jpg
Zdroj: Median/Suchej únor

Problém se týká hlavně mužů, ale přibývá i žen, které alkohol pijí častěji než by měly. Zdravotní komplikace jsou přitom všem známé. Zvyšuje se riziko rakoviny, infarktu či psychických poruch. Liga otevřených mužů proto každoročně vyhlašuje akci Suchej únor, při kterém si můžete ověřit, jestli máte pití alkoholu pod kontrolou. Podle průzkumů po měsíci bez alkoholu zmírní svou konzumaci až šedesát procent lidí.

pruzkum.jpg
Zdroj: Median/Suchej únor

“Efekt abstinence, byť jen krátkodobé, pochopitelně zaregistrují zejména lidé, kteří pijí alkohol pravidelně a často. Po měsíci se zlepšují nejen jaterní funkce a psychický stav, ale nápadně se pozitivně proměňuje i vnější vzhled," vysvětluje psycholog Ladislav Csémy z Národního ústavu duševního zdraví pro magazín Aktuálně.cz

Kromě čisté hlavy slibují organizátoři Suchýho února úbytek váhy, lepší spánek, více energie a také ušetření nějaké té koruny. Udělat si můžete i online test, který vám napoví, zdali Suchej únor potřebujete. Najdete ho zde.

Čtěte také:

Reklama