629718494f813cl.jpg
Foto: Shutterstock

Nejprve je dobré si určit jaký typ pokožky máme a jestli se opravdu jedná o suchou pleť. Naši pleť umí nejlépe vyhodnotit kosmetička či dermatoložka, ale typ si můžeme určit i doma jednoduchým trikem:

Nejprve si obličej důkladně ošetřete čisticím prostředkem (bez alkoholu) a jemně osušte. Na pleť již pak nepoužívejte žádný krém či sérum. Pokud máte po 45 minutách pleť vysušenou, matnou a stahuje se (především, když používáte mimiku), budete inklinovat k sušší pokožce.

Suchá pokožka trpí nedostatečným vytvářením kožního mazu, který zadržuje vlhkost, což má za následek ztenčení kůže a následné pnutí a zvýšení citlivosti pokožky. Příčiny jsou z velké části dané dědičností, ale svoji roli také hraje stres či životní styl (např. špatná životospráva). Citlivost suché pleti pak mohou velmi ovlivňovat vnější podněty, jako je vlhkost vzduchu, chlad, topení či klimatizace.

Na suchou kůží není dobré používat příliš vody. Samozřejmě se jí nevyhýbejte, ale například při omývání obličeje používejte místo vody přípravky, které obsahují kolagen, silikon či kyselinu hyaluronovou.

Oleje dodají vláhu „Spíše než klasické mýdlo, které vysušuje, používejte mycí přípravky na bázi olejů. Ty na pokožce vytvoří ochranný film, který v pleti udrží vodu. Vhodné oleje jsou například mandlové, jojobové nebo avokádové“, doporučuje dermatoložka Lucia Mansfeldová z Perfect Clinic Dermatology.

Při nákupu kosmetických produktů se jistě vyplatí číst zadní etikety o složení. „Lidé s velmi suchou pokožkou by se měli vyhnout produktům, které obsahují sulfáty, alkohol a různá barviva, která pokožku dráždí a vysušují,“ doplňuje Mansfeldová a pokračuje: „Místo vany volte rychlejší sprchu s vlažnou vodou. Vyhněte se hrubé žínce či tělovému kartáči. Na utření nepoužívejte hrubé ručníky. A kůži si utírejte pouze lehkými pohyby. Drhnutí ručníkem pokožce nesvědčí.“

Eliminujte vrásky

Nepříjemnou „daní“ suché pleti je také častější sklon k vráskám. Jestliže na suchou pleť nebudeme používát přípravky s hydratačními složkami, bude se postupem času narušovat hydratační síť v hlubších vrstvách a vše povede ke vzniku předčasných vrásek. Kromě krému či odličovadel můžete suché pokožce dodat „vláhu“ za pomoci vhodné kosmetické procedury, jako je například skinbooster. 

A samozřejmě byste neměli zapomínat pravidelně pít, protože pitný režim je pro krásně vypadající pleť základem. A stejně tak je důležité používat fotoprotektivní přípravky v rámci prevence stárnutí a tvorby vrásek.

Zdroje: dermatoložka Lucia Mansfeldová, Perfect Clinic Dermatology

Reklama