Drolící se šupinky, popraskaný povrch a začervenalý odstín. To vše signalizuje problém zvaný suchá kůže. Pokud se přidá svědění, může dojít k úplnému narušení kožního krytu, což může mít kromě zánětu i další nepříjemné důsledky.

Suchá pokožka dokáže zvláště v zimním období pořádně potrápit - dopřejte ji potřebnou péči

skin

Svrchní části kůže obsahují u zdravého jedince až 20 % vody. Důležitou roli v jejím zadržování hraje tuková vrstva, která se v této oblasti nachází. Pokud obsah vody poklesne pod 10 %, stává se pokožka hrubou a začínají se vytvářet suché šupinky. Je-li lipidová vrstva narušena, kůže ztrácí svou elasticitu a praská. Podráždění drobných kožních nervových vláken pak vyvolává pocit svědění – dotyčný se škrábe, čímž zhoršuje celkové poškození. Zarudlý a hrubý „obal“ těla tím ztrácí na přitažlivosti a nahrává vzniku řady zdravotních komplikací.

Po čem kůže touží

Jedním z nejdůležitějších opatření, která se v souvislosti s péčí o suchou pokožku doporučují, je pravidelná hydratace a promašťování pomocí vhodných přípravků. Ty umí:

  • snížit další ztráty vody,
  • poskytnout kůži potřebné lipidy,
  • zmírnit zánět,
  • oslabit pocit svědění.

S výběrem nespěchejte

V případě zanícené kůže, u alergiků a dětí jsou vhodné krémy bez obsahu parfémů, syntetických barviv, lanolínu a parabenů. Ty by totiž mohly pokožku ještě více podráždit. Takové požadavky splňuje například krém Belobaza, který je vhodný pro každodenní péči, ochranu a regeneraci suché, citlivé a podrážděné kůže. Díky svým vlastnostem pomáhá udržovat přirozené prostředí pokožky a obnovovat její fyziologickou rovnováhu. Je vhodný pro citlivou kůži dětí, stejně jako pro jedince trpící lupénkou či ekzémy.

Suchá pokožka dokáže zvláště v zimním období pořádně potrápit. Pokud jí ale dopřejete potřebnou péči, předejdete nepříjemným komplikacím a tím i případným návštěvám dermatologa.

Zdroj: uLékaře.cz

Čtěte také k tématu:

Reklama