Nedostatečné hydratace pokožky se projevuje mnoha vedlejšími účinky a ani jeden z nich není nic, po čem by žádná žena toužila. Svrchní části kůže obsahují u zdravého jedince až 20 % vody. Důležitou roli v jejím zadržování hraje tuková vrstva, která se v této oblasti nachází. Pokud obsah vody poklesne pod 10 %, stává se pokožka hrubou a začínají se vytvářet suché šupinky. Je-li lipidová vrstva narušena, kůže ztrácí svou elasticitu a praská. Jedná-li se konkrétně o oblast obličeje, je zcela jasné, že se to projeví na celkovém vzhledu.
Přirozený ochranný kožní film je v zimě nedostatkem přirozené vlhkosti ve vzduchu oslaben, čímž se pleť stává ještě zranitelnější a náchylnější na nepříjemné projevy.  

Vitaminy a hydratace

Mazat, mazat a zase mazat. To je to nejlepší, co své pleti můžete v zimě dopřát. „Suché pleti svědčí především kosmetika s vitaminem E, který má skvělé regenerační vlastnosti, a kyselinou hyaluronovou – látkou tělu vlastní, která je za dostatečnou hydrataci pleti v těle přímo zodpovědná,“ uvádí korektivní dermatoložka MUDr. Markéta Majerová z MEDICOM Clinic.
Krémy, které je vhodné v zimě používat obsahují nejčastěji následující tyto tři základní ingredience:

  • zvlhčovače, které přitahují vlhkost, např. ceramidy, glycerin, sorbitol, kyselinu hyaluronovou nebo lecitin
  • látky udržující vlhkost v pokožce, k nimž paří petrolatum, silikon, lanolin nebo minerální olej
  • substance vyplňující prostory mezi kožními buňkami – udržují pokožku hebkou a jde mimo jiné o kyselinu linolovou, linolenovou či laurovou

Čím mastnější krém je a čím silnější aplikujete vrstvu, tím lepší bývají účinky. 

UV ochrana je základ

Pleť vystavenou vnějším vlivům, k jakým patří mráz, chlad, vítr i časté střídání teplot přechodem z tepla do zimy, podstatně lépe zregeneruje a vyživí právě zmíněné mastnější složení produktu. Vhodné jsou proto i různé masti.

V zimě často zapomíná na ochranu pleti před sluncem. Zejména na horách ve vyšší nadmořské výšce je krém s SPF 50 nebo alespoň SPF 30 opravdu nutný. I když se vám zdá, že slunce nesvítí, na pleť totiž působí záření způsobené například i odrazem o sníh. Ostatně UV ochrana je nezbytná také v zimě ve městě, přestože je slunce mnohdy schované za mraky. V neposlední řadě pak v zimě trpí i rty, na kterých je kůže opravdu velmi jemná a křehká. Olizováním ale své rty nezvláčníte, naopak se ještě více vysuší. Vyplatí se tedy mít neustále po ruce i kvalitní balzám na rty. Ideálně takový, který už rovnou obsahuje i UV ochranu.

Péče doma

Pokud byste na něco měly dbát každý den, tak je to důkladné odličování pleti hned po příchodu domů z práce. Zbavte pleť zbytků make-upu, důkladně ji umyjte a znovu nakrémujte. Podobně jako vy, i vaše pokožka si potřebuje po celém dni odpočinout a důkladně regenerovat.
Jednou za týden si také udělejte šetrný peeling, který odstraní mrtvé buňky, naordinujte si také pravidelnou vyživující masku a další beauty procedury, které vaši tvář ochrání na 100 %.

Také si přečtěte:

Reklama