Jako každé ráno, i dnes jsem si zapnula rádio, abych si poslechla zprávy: Dnešní ranní teploty 3 – 5 C°, odpolední 12 °C. Divoké husy neodletěly, medvědi nespí, daří se houbám… Stýská se mi po zimě. A vám?

Někomu podoba této teplé zimy vyhovuje. Mně se ale stýská. Vloni v tuto dobu jsme stavěli v parku sněhuláky, křupali po svítícím sněhu a líčka měli červená od mrazu.

Nostalgicky se zadívám na kalendář od Josefa Lady, který jsem si koupila ještě před Vánocemi. Zimní měsíce tam jsou vyobrazeny s nezbytnými sáňkami, lyžemi, koulovačkou. Stýská se mi po pravé zimě, opravdu stýská. Pokud nepojedu na hory, uvidím letos sníh? Uvidím bílé Hradčany, zamrzlou Vltavu, sněhuláky ve Stromovce?

praha

kouzelná atmosféra zimní Prahy

Když jsem byla malá, čtvero ročních období fungovalo jako z učebnicové knihy. Na jaře jsme se těšili na vlaštovky, v létě jsme se koupali v rybníce, na podzim obdivovali krásu barevné přírody… a v zimě jsme vytáhli lyže, sáňky, boby a už se jelo na nejbližší kopec.

zima

Milovala jsem tu atmosféru, kdy jsem za sebou tahala sáňky s mladší sestřičkou, a pak jsme se obě zdravě promrzlé a vyblblé vrátily do teplého příbytku, kde nás už čekal na stole horký čaj s medem a citronem. A my se dívaly z okna na padající vločky a těšily se, až zase půjdeme na druhý den sáňkovat.

Milovala jsem atmosféru radosti, když jsme poprvé koupili svým dětem pod stromeček sáňky a o rok později boby. Dnes bychom asi s takovým dárkem neuspěli.

Nevím, jak vám ostatním, ale mně prostě ta pravá zima chybí. Ale co nadělám, nic. Můžu tak akorát nostalgicky vzpomínat... Anebo odjet někam na hory. Ale já nechci jet na hory, chci mít sníh doma, na dvoře, na okenním parapetu…

Jenže chtít můžu cokoliv, když se matka příroda vzbouří, nenaděláme nic. Nezbývá než se s tím smířit – anebo si otevřít Ladův kalendář.

lada

budeme znát zimu už jen z Ladových obrázků?

Téma dnešního dne 3. ledna 2012: Zima – nezima

  • Vyhovuje vám podoba současné zimy?
  • Jaká byla zima vašeho dětství?
  • Jezdíte v zimě na hory?
  • Byl letos tam, kde bydlíte, alespoň trochu sníh?
  • Zkusme se malinko zahrát na vědce.
    Proč si myslíte, že je v zimě takové teplo?
  • Myslíte, že letos ještě přijde ta pravá zima?
  • A také můžu položit otázku: Jdete dnes na houby? :)

Vše o zimě – nezimě pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz
A můžete přiložit i nějakou „opravdovou zimní“ fotografii.

Jedna z pisatelek dostane za svůj zimní příspěvek diář na rok 2012

diar

Reklama