Schopnost potěšit, uklidnit, inspirovat, to je jen krátký výčet pozitiv, kterými květiny ovlivňují naši psychiku. Jsou zde pro naši radost a dobrou náladu, a to nejen pro dny sváteční. Jestlipak jste dostaly květinu k MDŽ?  Možná jste nějakou dostaly o Velikonocích. Ne? Tak máte ještě šanci na Den matek - že vás manžel či přítel potěší voňavým pugétem.

Bohužel, jen málokterá z nás dostává květiny tak často, jak by si přála. Tak proč se jimi čas od času nepotěšit sama?
Pokud čerstvým květinám doma vyčleníte stálé místo, prospějete nejen sobě, ale i svým nejbližším. Koktejl svěžích květinových barev a vůní je silný životabudič, který spolehlivě vlévá novou krev do žil. Květiny vnášejí do našeho života vzrušení, náboj, energii. Mají schopnost pozitivně ovlivnit naše pocity, nálady a emoce. To je na nich naprosto jedinečné. Věřte nebo ne, pomohou  vám dívat se na svět veseleji a rozzáří i vaše domovy. Váš domov získá atmosféru, kterou nedocílíte s žádnou umělou napodobeninou ani osvěžovačem vzduchu.

A jaké květiny vybrat? Snad každá z nás má své jarní oblíbence. Narcisy, frézie, tulipány, anemonky, hyacinty... Přinášíme vám několik tipů na jarní kombinace, které budou tou pravou vzpruhou pro vaši psychiku.

Co třeba hyacinty?
Hyacint má mezi početnými vonnými květinami významné místo. Jeho vůně je sladká, silná, a přesto jaksi jemná. Žádný voňavkář nebo míchač parfémů nemá lepší nos než matka příroda. Ti, kdo znají cibulky hyacintu, vědí, jak poznat barvu květu i u zeleného poupěte. Z bílé cibulky vyroste bílý květ, z načervenalé červený a z modré modrý. Velmi prosté.

Tulipány
Jsou známé jarní evergreeny, které byt naplní svěžestí probouzející se přírody. Vybírat lze z řady pastelových i zářivých barev, přičemž nejoblíbenější jsou žluté a červené. V závislosti na zvoleném odstínu získává kytice v mžiku jiný ráz – růžové tulipány vyberte pro chvíle rozjímání, z červených a žlutých čerpejte energii. Oblíbené jsou zejména na Velikonoce – pokud je zasadíte do umělých skořápek pštrosích vajec, budou připomínat líhnoucí se káčátka.

Narcisy
Křehké, voňavé klenoty, to jsou květy narcisů v jarních aranžmá. V jednom ohledu je možné srovnat je s tulipány, jsou to poslové jara. V sortimentu najdeme většinou žlutou barvu, v malém množství se můžeme setkat s oranžovými a bílými narcisy. Výrazně vonné, žluté narcisy byly vždy spojeny s Velikonocemi, vy se z nich však můžete těšit po celé jaro. Osvěží vaši mysl. Věděli jste, že výtažek z některých odrůd těchto květin se používá pro léčbu ztráty paměti při Alzheimerově chorobě? Nezapomínejte, že pokud se narcisy zkombinují s dalšími květinami, vždy je potřeba přidat do vody speciální výživu, která zabrání uvolňování šťávy z čerstvě seříznutých narcisů. Ta může ostatním květinám škodit. S tímto přípravkem můžeme vytvořit bezpočet kombinací květin, například s tulipány nebo šeříkem.

Forzýtie, zlatice nebo čínské zvonky?
Pro původ a tvar květů se forzýtiím (nebo také zlaticím) v některých zemích říká čínské zvonky. Jakmile v zahradách a parcích rozkvetou, víme, že přišlo jaro. Jejich květy se totiž na větvičkách rozvíjejí dříve než listy. Bohatý svazek forzýtie vypadá nádherně zejména ve velké váze. Chceme-li, aby forzýtie vydržela co nejdéle, nedáváme ji do blízkosti zdrojů tepla nebo na přímé slunce. Na noc můžeme vázu s forzýtiemi přenést do chladnější místnosti, vydrží tak déle.

Pryskyřník – milý kompliment
Malinkatá růžička nebo hlávka zelí – tak by se dal při troše fantazie popsat květ pryskyřníku, jedné z nepostradatelných květin, se kterými se setkáváme opět na jaře. Název Ranunculus je odvozen od latinského slova rana - žába. Zcela nepochybně odkazuje na mokřady, kde se květina přirozeně vyskytuje. Nejrozšířenější jsou pryskyřníky žluté, bílé, růžové, červené, lososové a oranžové barvy. Díky pružným stonkům se s nimi velmi dobře pracuje a dají se velmi dobře využít v kreativních dílech. V symbolické řeči květin znamená, že obdarovaný je považován za „osobu mnoha vnad“. Pokud tedy dostanete kytici s pryskyřníkem, můžete se nechat obletovat!

Frézie – smyslná vůně
Frézie jsou úžasné květiny, jsou velmi tvárné a jdou s nimi dělat doslova zázraky. 
K jejich oblibě přispívá nádherná vůně. Existuje řada barevných variant, včetně žluté, růžové, červené a bílé.

Co dělat, aby nám řezané květiny co nejdéle vydržely?

Za chladných dnů přenášejte kytici domů zabalenou v papíru. Doma ji ihned postavte do vázy s vodou a umístěte na chladnější místo. Váza musí být, stejně jako voda, čistá. Dobrý florista vám přidá i výživu pro řezané květiny, která prodlužuje svěžest rostlin, a navíc omezuje množení bakterií ve vodě. To se stává zejména, pokud pod hladinou vody zůstanou listy. Proto je nutné všechny listy, které by zůstaly pod hladinou, předem odstranit. Voda ve váze se má pravidelně měnit a vždy by se měly ostrým nožem šikmo seříznout stonky. Za takovou péči se nám květiny odvděčí dlouhodobou svěžestí a krásou.

Zdroj: Holandská květinová kancelář