„Trendy se mění tak rychle jako mraky na obloze. Není snadné je všechny stíhat, ani to není účelem. Pokud teda zrovna nejste módní ikona. Ta je musí sledovat, ale zároveň má i jistou výhodu. Trendy rovnou udává.“To jsou slova z nové módní knihy, čtěte dále a dozvíte se více…

Jelikož už se nějaký ten pátek pohybuje ve světě módy, velmi ráda sleduji vše nové v této sféře. Nedávno mi přišla zpráva, že stylistka Petra Šestáková vydala novou knihu s názvem Detox šatníku aneb Najděte svůj styl, ihned jsem se začala o tuto novinku zajímat, ač nejsem knihomol. Sešla jsem se s autorkou knihy, aby mi povyprávěla o svém knižním počinu.

asd

fdPetro, vy jste autorkou knížky Detox šatníku aneb Najděte svůj styl, je to vaše první knížka?
Není, je to má druhá kniha. První vyšla v roce 2008, která se jmenovala Obrazová příručka o líčení a měla velký úspěch, což mě velmi autorsky nakoplo. Postupem doby, jak začaly vznikat různé blogy, jsem i já na svém webu začala psát o různých věcech, které mě zajímaly, zajímaly klientky a ozval se mi nakladatel s tím, že by chtěl toto téma Detox šatníku, organizace šatníku rozvinout do knihy. Zeptal se mě, jestli bych do toho šla, a já jsem kývla.

Co ve stručnosti obsahuje vaše knížka Detox šatníku aneb Najděte svůj styl?
Já si myslím, že po zpětných vazbách, které mám na knížku, jsem šťastná, že knížka obsahuje především emoce. Opravdu musím říct, že ať jsem ji s láskou darovala svým kamarádkám, novinářkám, tak všechny se shodly na tom, že po přečtení šly a uklidily, zorganizovaly si třeba i jen jeden šuplík. Emocionálně je to vybudilo, a za to jsem neuvěřitelně šťastná, protože přesně o to šlo. Každý si v knížce najde to své, přes rady jak začít, na co si dávat pozor, až po tipy a rady na cestování, co si sbalit atd. Zrovna s tímto asi bojujeme všechny, jedeme někam na dovolenou a taháme kvanta věcí, které stejně neunosíme… Jsou zde jednoduché rady, které pomůžou každému.

Vy jste stylistka, máme zde nové módní období, co by tedy nemělo chybět v šatníku každé ženy?
Ono je to těžké… Sama sice trendy sleduju, ale na sebe je aplikuji především podle toho, jak se v daném kousku cítím, nebo jestli lichotí mé postavě. Takže určitě vždy zohlednit svou postavu. Hitem jsou chlupaté svetry a návrat kožešiny, ale spíše takového toho čertovského typu. Zrovna toto je druh oblečení, který sluší spíše hubeným ženám. Pokud je žena, která má kila navíc, nebo velká prsa, tak v chlupatém svetru nebude vypadat úplně dobře, navíc jí kila opticky přidají. Na tohle je určitě dobré si dávat pozor. Co si myslím, že by nemělo v šatníku chybět, je krásný, obyčejný, ale nadčasový kabát, např. flaušový v asymetrickém střihu, protože ten využijete naprosto ke všemu, jak k džínám, tak i k elegantním šatům. Osobně mám ráda péřovky, jelikož jsem zimomřivá, ale zase nevšední v kombinaci např. s prodlouženými rukávy ve smyslu, že péřová část končí u lokte a zbytek je doplněn látkou, koženkou, prostě aby to mělo nějaký náboj. Dalším trendem jsou jednoduché nevzorované látky.

Když si vezmu sama sebe, já neumím třídit svůj šatník a je mi líto kousků, které bych měla dát pryč. Co třeba, když se ještě někdy vrátí do módy? Vždyť móda se svým způsobem neustále točí, je ale dobré si staré věci ponechávat? Nebo bychom měli vždy po sezoně vždy ty staré kousky vyházet?
Je to ta druhá varianta. Ideální je se obklopovat pouze přiměřeným počtem kusů oblečení. Pokud ale má žena štěstí a má velkou šatnu, tak si myslím, že určitým způsobem bych si nějaké dražší kousky nechávat mohla, ale… Vím podle sebe, že během několika let se změní i váš styl, a může se dokonce úplně otočit. Změny jsou takové, když se staneme matkou, změníme radikálně zaměstnání atd., a s tím souvisí i ten styl oblékání. Já jsem začala hodně tancovat a kladu větší důraz na ženskost, tomu jsem přizpůsobila i šatník. Zjistila jsem, že dnešní doba je velmi antiženská, ženy chodí hodně v džínách, a to já úplně nesnáším. Ženy si myslí, jak to není sexy, ale je psychologicky dokázáno, že když jdou po ulici dvě ženy, jedna je plnějších tvarů a má sukni, druhá má perfektní postavu a na sobě džíny, tak ten chlap se podívá na tu plnější v té sukni. Nějak automaticky mu oči ulítnou na tu sukni, ne na ty kalhoty.

Co je podle vás největší módní faux pas u žen?
Absolutní nešvar je černá podprsenka a bílá halenka, to je vrchol. Navíc si myslím, že ženy neumí nosit tílka v kombinaci s podprsenkou. Vždy vidím změť různých ramínek, křížem střižené tílko a pod ním jsou rovná ramínka od podprsenky, což je absolutní maglajz, který nikdy nevypadá dobře. Stylistická čistota je podle mě mít krásnou, správně padnoucí tělovou podprsenkou, která je krásně schovaná pod ramínky. Pokud mám ramínka tenoučká, vždy musím mít podprsenku bez ramínek, to je jasný zákon.

Podle systému feng-šuej platí jedna věc: uklidíš-li si v bytě, jako by sis uklidil sám v sobě. A přesně to je ten důvod. Rovnáním a zpřehledňováním věcí ve skříni rovnáme a zpřehledňujeme i svůj život. Ranní „starty“ se zkrátí na minimum a zbylou energii a čas budete moci vložit do užitečnějších věcí.
Úryvek z knihy Detox šatníku aneb Najděte svůj styl.

da

fd

Čtěte také:

Reklama