julia.jpg
Foto: Julia Silajdžić

Proč by měl člověk využít služby stylistky? Jaké jsou její výhody?
Stylistka šetří čas i peníze, nasměruje vás a moje klientky si velmi pochvalují to, že někoho takového mají k dispozici. Nechtějí běhat celý den po nákupním centru a nechají to na mně. Já mm systém a nakupování se mnou má hlavu a patu. Nestrávíte se mnou více času, než je nezbytné. Vůbec to není zdlouhavé tak, jak si mnozí představují. Třídění šatníku zabere 2-3 hodiny a stejně tak společné nakupování. Máme postup, sepsaný seznam věcí a já většinou naplánuji trasu, kterou projdeme, jsou to 3-4 obchody, kde všechno seženeme. Mám přehled o kolekcích a o tom, co mají v jakých obchodech a za kolik.

Jak se tyto služby pohybuje finančně? Lidé si stále myslí, že je to služba pro bohaté a pro celebrity.
Co se týká mě, je to dostupná služba, ale v branži jsou stylistky, které si berou i 15 000 Kč na hodinu. Najdete ale i ty, které si účtují 500 Kč na hodinu. Je to stejné jako s kadeřnicí, také si můžete vybrat dle svých preferencí a možností. Když si sednete po lidské stránce, rozumíte si a jde z toho dobrá energie, má cenu do toho dát ty peníze. Už to dávno není služba pro celebrity, jak tomu bylo dříve.

Takže jste potom takové kamarádky?
Ano, mnohdy z toho vzejde i přátelský vztah. Je to velmi blízká spolupráce, kdy společně řešíme nejistoty a to, čeho se ženy bojí. Vidím kolikrát klientku ve spodním prádle v kabince, takže je to opravdu soukromé a blízké. Jakmile si sedneme, není co řešit.

Jak často klientky využívají vaše služby?
Často je to sezónní záležitost, takže třeba 4x do roka, někdy jednou za půl roku a někdy se na mě obrací, když potřebují pomoci jednorázově. Každopádně se ke mně klientky vrací a já jsem za to nesmírně šťastná.

Které ženy vás oslovují? A oslovují vás pravidelně, nebo se časem styling naučí samy?
Ozývají se ty, které mají rády nakupováním, ale vědí, že se mnou to má větší smysl a nebudou si kupovat stále to stejné oblečení a zároveň i ženy, které nemají nakupování příliš v lásce a nechtějí tím ztrácet čas. 

Oslovují mě pravidelně. Většinou sezónně, když potřebují něco doplnit a nevědí, kam pro to zajít a co přesně a jak zkombinovat. Něco se samozřejmě naučí a odkoukají to. Většina ale poznala, že je to se mnou efektivní a že se to vyplatí.

FBE10F5F-BFFE-4B7E-B0AB-EDD01E811F67.jpg
Foto: Julia Silajdžić

Pracujete pouze s ženami, nebo i s muži?
Jen s ženami. Často mě oslovují manželé mých klientek nebo náhodní muži, kteří by chtěli poradit, ale já to nedělám, protože se zaměřuji na ženský módní svět. V tom se vzdělávám, zjišťuji si trendy a vyznám se v tom. Muži mají zase jiné značky oblečení, jiné velikost a mužský styling je tak odlišný od toho ženského, že nemám kapacitu si to studovat. Výsledek by mohl být odfláknutý, a to si nedovolím. Dávám přednost profesionalitě.

Jak probíhá styling s vámi?
Klientka vyplní anketu nebo dotazník, přes který se dobře poznáme. Umím si přes něj představit její styl, stejně i podle fotek, lifestylu, zájmů, jak vypadá její den, na co tuto službu potřebuje a co od toho očekává. 

Následuje rozbor šatníku, kdy jdu ke klientce domů, nebo to probíhá online a všechno prohlédneme. Klientka připraví oblečení do místnosti, kde je ideálně třeba zrcadlo, abychom mohly vše probrat. Něčeho se zbavíme, něco necháme a už dokonce skládáme outfity z toho, co má klientka doma ve skříni. Ty si při tom klientka nafotí, ať už na sobě, nebo na zemi a ráno už se stačí jen podívat na fotky a něco si vybrat. No a také si uděláme seznam toho, co chybí a co chceme pořídit.

Pokračujeme společným nakupováním. Já už znám její barvy a její styl, jednotlivé kousky, které v šatníku má. Jdeme už na jistotu a víme, co potřebujeme. Potom už zkoušíme, ladíme a vybíráme.

Kolik si má klientka připravit peněz?
Rozpočet si stanovuje klientka. Pokud má na nákup 10 000 Kč, nepůjdeme spolu do Pařížské, aby na to ve finále neměla. Poradím si tedy s různým rozpočtem.

Pokud by se s vámi chtěla čtenářka domluvit, jak vás má kontaktovat?
Může mi napsat na Instagramu @juliasilaj a tam ráda zodpovím všechny otázky a samozřejmě se tam můžeme domluvit i na schůzce a následném stylingu.

Zdroj: rozhovor se stylistkou Julií Silajdžić, Instagram @juliasilaj

Čtěte také:

Reklama