Přiznávám se dobrovolně, že sport nesleduji. Maximálně jednou do roka Velkou pardubickou, kterou vždycky obrečím. Sportovní vášnivé fanynky nechť prominou, já jim to opravdu přeju, ale mě čučení na sportovní přenosy připadá jako přehlídka ztraceného času.

Co si ovšem nikdy nenechám ujít, jsou zahajovací (a někdy i závěrečné) ceremoniály olympijských her. Můžete říct, že to vlastně se sportem nemá nic společného, že je to jenom takový velký alegorický průvod, zábavná show s úžasnou scénografií, důmyslnými světelnými a pyrotechnickými efekty a nádhernými kostýmy.
A já na to: „No právě, to skvělé světové divadlo mě právě zajímá!" Je až dojemné, jak už na tomto poli spolu jednotlivé státy soupeří, zatím ne ve sportovních disciplínách, ale v eleganci a nápaditosti šoudresů" svých sportovců. Nešetří se penězi ani nápady.

Někdo vychází z národních barev, jiný z folklorních prvků, další se nenechá svazovat a pustí si fantazii na špacír. Výsledkem je dlouhý vlnící se pestrobarevný had, který připomíná nekonečnou pletenou šálu. Budeme letos na jejím začátku (Czech republic), nebo chvostu (Tcheque republic)?

A co budeme mít na sobě? No vidíte, už jsem si to vzala za své a píšu v první osobě, jako bych tam měla pochodovat také. :-)
Tak tedy: Jak bude vypadat šatník českých olympioniků? Co všechno zahrnuje? Kdo ho navrhoval? Z jakých je materiálů?
To vše mě zajímá a možná i vás.

V každém případě to musel být tvrdý oříšek. Co vymyslet převratně nového, když se ještě máte vejít do poměrně úzkých mantinelů zadání:
Reprezentovat Českou republiku, být elegantní, pohodlné, zachovat si sportovní charakter a vyhovovat čínskému klimatu.

Jak se toho nelehkého úkolu chopil návrhář Bořivoj Klug? (vedoucí oddělení designu OP Prostějov) Není v tomto oboru žádným nováčkem, už se podílel na tvorbě oblečení olympioniků v Soulu a Turíně. Vyzbrojen předchozími zkušenostmi na to šel trochu jinak a uvolněněji, jak sám říká.

Oficiální nástupové oblečení se drží barev trikolory. Tmavě modré sako, červená košile, bílé kalhoty a bílá kšiltovka.
Nevím, jestli je to tou vlajkou nebo bojovným postojem, ale trochu mi to připomíná revoluční doby (ale spíš francouzské, že by to bylo tou modrou?).
Oblečení pro volný čas je (řečeno oděvní hantýrkou casual outfit) je ležérní, nekonformního střihu, velmi pohodlné a kombinovatelné. V barevnosti: bílá, krémová a jasně oranžová (trička do V) nebo písková a světle zelená (projmuté košile s proužkem).

Všechny použité materiály jsou pochopitelně a jak jinak než přírodní (bavlna), prodyšné a dobře sající pot, což je vzhledem k tamějšímu podnebí jedna z nejdůležitějších podmínek.

Sportovní dresy v barvách trikolory navrhla renomovaná sportovní značka Adidas.

A co na to samotní sportovci, kteří si zároveň zahráli na modely a modelky?
Jsou vcelku spokojeni, kolekce se jim líbí.
Ale jak řekla Kateřina Neumannová: Nezáleží na tom, jak oblečení vypadá, důležité je, aby se v něm sportovci cítili dobře."

Jak se líbí olympijská kolekce vám?
Hlasujte v naší anketě!
Budete se dívat na olympiádu?
Jste vášnivá fanynka?
Který sport vás nejvíce zajímá?
Myslíte, že přivezeme nějakou medaili?
Do koho vkládáte naděje?

Reklama