Foto: Shutterstock.com

Desetina žen se během sexu vždy stydí za své tělo či dovednosti v milostných hrátkách, naproti tomu u mužů činí tento podíl pouhá 3 %. Odhalila to aktuální studie zdravotního portálu euroClinix, jež se zabývala ženským sebevědomým a vnímáním vlastního těla při sexu. „Tyto výsledky nejsou překvapující. Naše kultura dodnes klade v ohledu krásy nebo sexuální přitažlivosti více nároků na ženy. Příliš tomu neprospívá ani online prostředí, kde se to hemží fotkami sexy žen – často ovšem graficky upravenými –, které pak lidé začnou vnímat jako normu,“ říká Adam Durčák ze sexshopu Ruzovyslon.cz. Podle něj jsou kampaně propagující pozitivní vztah k vlastnímu tělu, i když není „dokonalé“ vzato obecným kulturním měřítkem, samozřejmě prospěšné, ale dosud bohužel nemají potřebný dosah ani rozsah, aby situaci zvrátily k lepšímu.

  • Pro ženské sebevědomí je nejlepší misionářská poloha

Sebevědomí žen v posteli se liší i v závislosti na poloze, kterou během sexu zaujímají. Nejlépe se cítí v misionářské poloze, kterou 40 % žen považuje za nejpohodlnější. Nejhůře je na tom pak v tomto ohledu poloha na koníčka, v níž se nejistě cítí zhruba pětina žen.

  • Dobrá zpráva! S věkem jde úzkost stranou

Zmíněná studie ovšem rovněž odhalila, že nejistota ohledně vlastního těla vyprchává spolu s přibývajícím věkem. Zatímco v kategorii 18 až 24 let se s ohledem na své tělo cítí vždy sebevědomě jen 7 % lidí, v kategorii 55 až 64 je jich již více než pětina.

Reklama