zapach-seznam-i-text.jpg
Foto: Shutterstock

Zápach nohou jde ruku v ruce s nadměrným pocením. Ve společnosti panuje mýtus, že trápí z větší části muže. Pravda je ovšem taková, že se nevyhýbá ani něžnému pohlaví.

Příčiny, mající vliv na pocení chodidel

  • Menopauza
  • Změny v hormonálním systému (například hormonální nestabilita)
  • Nadměrný stres
  • Abstinenční příznaky
  • Diabetes mellitus
  • Nadváha
  • Nádorové bujení

Jak vlastně zápach vzniká?
Nepříjemný odér nemusí přímo souviset jen s větší tvorbou potu. Na vině jsou bakterie, které přímo rozkládají pot a v podstatě se jím živí. Rozmnožují se, následně produkují plyny, které mají charakteristický zápach. Na nohách se nachází největší množství potních žláz z celého lidského těla, proto jsou k tomuto jevu nejnáchylnější.

Jak si poradit?

1) Prevence je základ
Pokud se bavíme o prevenci zápachu nohou, na prvním místě je samozřejmě dostatečná hygiena těchto partií. Základem je kartáč na nohy a klasické mýdlo. Ovšem můžete vyzkoušet i různá protiplísňová mýdla, která jsou na trhu k dostání. Některé firmy s přírodní kosmetikou nabízí také mýdlo s obsahem síry, které dokáže tvorbu bakterií omezit.

2) Vsaďte na správné ponožky
Měňte si ponožky tak často, jak je to možné. Vždy volte materiál, který má funkci absorpce vlhkosti. Například bavlněné ponožky nebo ty z bambusového vlákna. Vyzkoušet můžete ale i ponožky s nano vlákny stříbra. Eliminují bujení plísní a zabraňují nadměrnému pocení.

3) Dejte červenou jednoduchým a rafinovaným cukrům
Možná si budete říkat, jak může vaše strava tak souviset se zápachem, ovšem pravda je taková, že nadměrná konzumace jednoduchých cukrů vede k množení plísní a bakterií v našem těle. Cukr je pro ně totiž velmi vydatná potrava. Zařaďte potraviny, které mají vysoký obsah antioxidantů.

4) Lázně a zábaly
Existují potraviny a produkty, které možná máte i doma a dokáží v tomto problému úplné zázraky. Prvním z nich je černý čaj, který má schopnost pohlcovat pachy. Navíc obsahuje tanin, který dokáže zabíjet bakterie a uzavírá kožní póry. Vezměte 4 sáčky silného černého čaje a uvařte se dvěma hrnky vody. Vařte patnáct minut, aby byl výluh co nejsilnější. Následně nechte vychladnout. Poté vložte do roztoku svá chodidla a nechte 30 minut čaj působit.

Druhým pomocníkem může být levandule. Buď ve formě oleje, který před obutím vmasírujete do celého chodidla, nebo také ve formě odvaru.

Vyzkoušet můžete také Epsomskou sůl. Jedná se o síran hořečnatý, a pokud budete pravidelně provádět koupele nohou s touto solí, nejen že budete méně potit, zároveň se zbavíte také nepříjemných otoků nohou.

A mluvíme-li o přírodním pohlcovači pachu, musíme se zmínit o obyčejném kuchyňském octu. Pro léčivou koupel použijte pět litrů teplé vody a půl litru octa. Jemnější pro kůži bude jablečný ocet, vystačíte si však i s klasickým.

5) První pomoc pro boty
Pokud dorazíte po celém dni domů a vaše boty jsou nevábně cítit, zasypte je na několik hodin kukuřičným škrobem. Absorbuje zápach a další den můžete boty bez obav opět obléci.

Zdroj: National Library of MedicineReserge gate of publicationScience.orgMIKROBIOLOGIE POTRAVIN ROSTLINNÉHO PŮVODUProti pocení iReceptářRehabilitace.info

Reklama