Se svou sestrou Eliškou (34) se viděla naposledy před půl rokem, a to navíc neplánovaně. Na návštěvě u rodičů. Pozdravily se, prohodily pár slov, ale dál už si neměly co říct. Šárka nechtěla rozvíjet hovor, aby se náhodou zase nedostaly na šikmou plochu. Za tu už pár let považuje veškerá témata, která by skončila jako posledně – zbytečnou hádkou.

65c21340f0290obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

„Teda zbytečnou, jak se to vezme. Nemůžu vystát, když někdo říká totální nesmysly. Ničím nepodložené, tisíckrát vyvrácené, a navíc i nebezpečné. Zkrátka klasické fake news a hoaxy - falešné, poplašné zprávy, které se šíří po sociálních sítích jako rakovina,“ rozčiluje se Šárka a vyjmenovává, čemu všemu její sestra bezmezně věří.

„Za covidu bojovala proti rouškám i proti očkování, které považovala za zlo šířené z Ameriky. Prý že nás chtějí postupně všechny vyhladit, protože covid ve skutečnosti neexistuje. Pak přišla válka na Ukrajině – to zase stojí na straně Ruska s tím, že je západní země vyprovokovaly. A jak komentuje naši politiku a komu dává prostor? O tom se vyjadřovat ani nebudu. Zvedá mi to tlak, jen na to pomyslím,“ oklepává se zhnuseně Šárka. Podle té za všechno může hlavně Eliščin přítel.

„Je to takový primitiv. Neříkám, každý má právo na názor. Jenže tohle už kolikrát hraničí ze zákonem, natož pak s nějakou morálkou. Ségra sice taky není kdovíjaký myslitel, ale tohle z její hlavy prostě být nemůže. Nechala se stáhnout a věří tomu. Dokázala by se za svou pravdu snad i poprat,“ povzdychne si Šárka a přiznává, že si veškerý obsah, který její sestra na sociálních sítích sdílí, dala zablokovat, aby na ni už nevyskakoval. Ušetří si tak spoustu rozčilování se. Už dávno prý vzdala komentování jejich postů a vysvětlování, jak se věci ve skutečnosti mají.

„Na tyhle lidi nemá cenu chodit s logikou a fakty. Vedou si to svoje, aniž by měli nějaké argumenty. Pořád jen vykřikují, ať už otevřu oči, že jsem ovce a podobně. Vzdala jsem to. Ale za ségru se normálně stydím. Jen se bojím, aby časem nenaočkovala i mamku, o což se dost silně snaží,“ dodává zklamaná Šárka.

Co je hoax, dezinformace nebo fake news?

Hoax je zpráva, která se snaží šířit paniku, vyděsit nás, postrašit a přimět k unáhleným a často iracionálním reakcím. Obsahem hoaxu může být např. varování před neexistujícím nebezpečím, nepravdivé či zkreslené informace o aktuálních civilizačních problémech, ale také např. různé druhy nebezpečných návodů či tipů.

Dezinformace jsou úmyslně lživé a klamavé informace, které se snaží cíleně ovlivnit náš vlastní úsudek, jejich šíření má ale vliv na celou společnost. Dezinformace se snaží vyvolat dojem, že jsou pravdivé a důvěryhodné, přestože to tak není. U dezinformací je zřetelný úmysl - jsou tvořeny a šířeny úmyslně, například z politických či finančních důvodů.

Termín fake news označuje nepravdivé zprávy, ale také média, která tyto zprávy tvoří a šíří. V českém prostředí se využívá více termín “dezinformační weby” či “dezinformační média”, může však také jít o média bulvární, která šíří nepravdivé zprávy.

Zdroj informací: E-Bezpečí Univerzity Palackého v Olomouci

Zdroj: Text byl zpracován na základě příběhu ženy, kterou redakce zná a která jej předala redakci se svolením k uveřejnění. Fotografie je pouze ilustrační a jména osob byla na žádost této konkrétní ženy pozměněna, stejně tak jako její jméno. Pokud máte příběh, který by se mohl objevit na našich stránkách, napište nám na redakce@zena-in.cz.