Zdravím redakci a Ženy-in!

Po mých prvních plavkách na „Evu" a kalhotkové éře s nafukovacím bazénkem za zády na zahradě u babičky a dědy jsem měla plavek víc než dost. Jednodílné modré, červené, kytičkové a dvojdílné v barvách, které chyběly těm prvním.

Dětská i pubertální léta jsem prožila na koupališti malého moravského města, kam jsem každé prázdniny jezdila za svými prarodiči. Babička se vodních hrátek nikdy neúčastnila, ale děda, který v té době ještě chodil do práce, byl mému mládí i zábavě nakloněn.
Když dalo slunce vědět, že bude krásně, a voda v bazénu byla vyhřátá jako ve vaně, děda si vzal plavky s sebou do práce a vyzvedl si mě u mé prababičky (dědovy tchyně), která se o mě starala v době, kdy i moje babička pracovala.
Vzpomínám na něj velice ráda. Byl kluk z vesnice, který se nebál vody, a i když byl stále velký fešák a ve vodě uměl dělat psí kusy, o módu se nijak nezajímal. Tedy tu plavkovou. Dědovy plavky, které večer babička vyprala a druhý den byly opět v kurzu, mě jako malou nijak nezajímaly. Důležitá byla voda a děda. Jak jsem vyrůstala, začala mi dědova jednostranná plážová móda vadit, ale nevěděla jsem, jak mu mám říct, že ty jeho plavky jsou tak trochu staromódní.

Zájem o plovárnu jsem začala ztrácet. Když se mě děda ptal, kdy půjdeme k vodě, vždy jsem měla nějakou výmluvu, jenom abych se nemusela cítit trapně, když mi dělal garde ve svých tmavomodrých plavkách střihu z roku nevím kterého. Dnes s odstupem času vím, že jeho plavky nebyly až tak hrozné, jak jsem je tehdy viděla já puberťáckýma očima.
Nakonec všechno prasklo a já šla s pravdou ven. Děda se na mě nezlobil, jenom řekl, že si nové plavky kupovat nebude, protože se v těch svých cítí dobře. A když s ním nechci chodit, ať si najdu někoho jiného. Pochopitelně s věkem přišli noví kamarádi a já dědovi svoje zážitky nosila domů.

Dnes mám nejenom mnoho plavek, bílých, modrých s ornamenty i bez, jednodílné, dvojdílné všech možných odstínů i střihů, ale také dávno absolvované kurzy plavání. Vodu miluji a cítím se v ní jako rak ve vodě (jsem ve znamení raka). Mám přítele a o doprovod k vodě nemám nouzi.  Ale už tři roky nemám dědu, který vcelku mladý umřel na infarkt.

Protože dnes v osm hodin ráno skládám maturitu a vstupuji do pověstného světa dospělých, ohlížím se zpět do dětství. Vaše téma Plavky",  které jste vyhlásili už v pátek, mně dalo šanci odreagovat se na chvíli od učení a psaním vzpomenout víc než na plavkovou módu na svého dědu už o víkendu. S ním odešly bezva hry i jeho nezapomenutelné plavky, kterých se za nic na světě nechtěl vzdát. Móda je pomíjivá a každý ji vnímá jinak.

Dnes bych šla s dědou moc ráda na plovárnu. Změřili bychom síly v bazénu a dali si jako dva dospělí lidé něco dobrého. Už ho slyším, jak by se mě zeptal: A povídej mi, jaké že byly otázky u maturity?" Jediné, co by mě dnes vůbec nezajímalo, by byly jeho plavky.

Maturuji jako první ze třídy. Máma říká, že se mám lépe, než kdybych šla poslední. Tak nevím, pech nebo štěstí? Rozhodně mi držte palce a já Vám přeji skvělé léto v prima plavkách.

Bajinka


Milá Bajinko,
možná teď právě sedíte na potítku" (snad se tomu ještě tak říká) a máte asi jiné starosti.
Ale i tak vám chci poděkovat za pěkný příspěvek a popřát úspěch u maturity.
Držím palce a dejte vědět.
                                                                                                                                         
Reklama