Finský student, vystupující na internetu pod přezdívkami Sturmgeist 89 a NaturalSelector89 nejprve natočil videoklip s varovným názvem „Masakr na střední škole Jokela – 7. 11. 2007“ a umístil ho na server YouTube. V záběru byla škola ve městě Tuusula jakoby vyhozena do povětří. Následoval záběr na mladíka s pistolí a prohlášení, které mohlo zkušené odborníky varovat. Odborníci se však zřejmě soustředili na hledání teroristů.

Auvinenovy názory:

  • „Lidé jsou jen živočišný druh jako každý jiný.“
  • „Existuje pouze jediné řešení: smrt celé lidské rasy.“
  • „Jsem plný nenávisti a nenávist miluju.“
  • „Doufejme, že mé činy inspirují všechny inteligentní lidi na světě...“

V avizovaném dni osmnáctiletý Auvinen zastřelil pět spolužáků, dvě spolužačky a ředitelku školy. Dalších deset lidí bylo zraněno. Nakonec obrátil chlapec legálně drženou zbraň proti sobě. Zemřel po dvou hodinách. Podle tvrzení učitelů šlo o nadprůměrného studenta, zajímajícího se o pravicový i levicový extremismus.

Proč se Auvinen rozhodl zabíjet? A jak to, že nikdo nezareagoval na výhrůžky chlapce, který se na internetu často a veřejně vyjadřoval ve smyslu toho, že si přeje vyvraždění lidstva?

Také další „školní vrah“, Čo Sung-hu z Virginie ve Spojených státech, na svůj úmysl nejprve upozornil na internetu. A pak zastřelil dvaatřicet lidí.

Na některé otázky pro Ženu-in odpovídala dětská psychiatrička MUDr. Zuzana Peterová.

Dá se nějak odhadnout, proč se Auvinen zločinu dopustil?
Jde patrně o psychopatickou osobnost, čili o dissociální poruchu osobnosti, kdy dotyčný jedinec dostal od přírody „vadnou výbavu“ a nevšiml si toho ten, kdo mu povolil legální držení zbraně.

Takže šlo o „nemocného jedince“?
Řeči o nadřazenosti jedince budí podezření, že mohlo jít i o megalomanický blud při psychotickém onemocnění, ale nic takového se bez vyšetření nedá říci.

Existuje nějaké riziko, že Auvinena někdo napodobí, jak si sám přál?
Pro jedince s podobným typem poruchy může být jeho čin návodem k napodobení.


Dalo se zločinu nějak zabránit?
Vůbec nechápu, jak někdo může svěřit zbraň osmnáctiletému. Plnoletost v jednadvaceti měla své opodstatnění. Je asi neštěstí, že se policie nevěnuje hrozbám na internetu, protože tady by při aspoň informativním pohovoru i policista musel vidět, že jde o opravdové nebezpečí.

Od kdy by tedy mělo být legální vlastnit zbraň? Od 21?
Jsem proti držení zbraní u civilistů obecně.

V České republice je držení střelných zbraní legální od osmnácti let. Psychologické testy přitom podstupovat nemusíte. Čeká nás tedy podobné násilí na školách? Čeští žáci se zatím ohrožují „jen“ chladnými zbraněmi (jako například třináctiletý chlapec, který pobodal svého spolužáka). To ovšem ti finští donedávna taky.

Samotné video bylo ze serveru YouTube staženo, o masakru však najdete toto:

Dovedete pochopit, co přivede člověka k takovému násilí? Bojíte se, že k něčemu podobnému dojde i v ČR? Měli by zájemci o držení zbraně podstupovat psychotesty? Nebo jste pro úplný zákaz držení zbraní civilním obyvatelstvem?

 

Reklama