Ať už malý, nebo velký, hranatý, nebo kulatý, stůl je důležitým doplňkem naší domácnosti nejen z hlediska estetického, ale má i důležité sociologické poslání. U stolu se rodina sejde hezky pohromadě.

U stolu společně jíme, řešíme zde také různé rodinné záležitosti či pořádáme rodinné oslavy. Ke stolu zveme své blízké i přátele, stůl je ten, na který klademe vázy s kyticí.  

Ke stolu usedáme každý den, a proto bychom se měli u něho cítit dobře. Měl by se nám líbit.

Zkrátka, bez jídelního stolu se domácnost neobejde.

Při výběru jídelního stolu je samozřejmě potřeba respektovat nejen samotný vzhled, ale také jeho velikost. Zda se nám do místnosti vejde a nezabere ji celou, zda nebude příliš malý, když je nás v domácnosti hodně. Stůl by měl být dostatečně velký, aby vyhovoval přípravě jídla i stolování, případně i zábavě.

Dřív byl stůl absolutním základem domácnosti a byl pořizován současně s postelí. Na těchto dvou věcech se v materiálu rozhodně nevyplatí šetřit. Měl by být pevný a vyplatí se zvolit si stůl s takovým povrchem, který snese nárazy a snadno se udržuje v čistotě.

Malá rada na závěr

  • Každá osoba u stolu by měla mít kolem sebe plochu minimálně 40 x 60 cm
  • Dvoučlenné rodině tedy postačí stůl o rozměrech 80 x 120 mm, čtyřčlenné 90 x 140 cm.

Zda stůl kulatý, hranatý, skleněný či dřevěný, to už je záležitostí vkusu. Možná se necháte inspirovat některými fotografiemi.

retro

č. 1 retro styl

bily

č. 2 bílá klasika

sklo

č. 3 sklo a elegance

nostalgie

č. 4 trocha nostalgie

klasika

č. 5 praktičnost

klasikaaa

č. 6 bytelný, kulatý

jakonaz

č.7 jako na zámku

osm

č. 8 nevšední tvar židlí

Zdroj: wikipedia

Čtěte také: