Další příspěvek je od čtenářky s nickem BastMetztli, která vzpomíná na svá školní a studijní léta s trpkostí. Děkuji za upřímnou zpověď a vy si přečtěte její příběh.
Zatím děti nemám a nevím, jestli je někdy budu mít. Pokud ano, rozhodně jim neudělám to, co dělaly mně mamina s generálkou (babča z máminy strany, která s námi 14 let bydlela). Generálka nikdy neměla ráda dívky, což se projevovalo na životě mé maminy, no a projevovalo se to i na mém životě od 9 do 23 let.
Mámin bratr, můj strejda směl téměř vše, mohl si také vybrat střední školu, kde bude studovat. Mamina ne, prostě ji šoupli na zemědělku - v jejím případě chmelařinu. Jak zkoušela v děství a vlastně po celý život mamina, tak jsem od generálky zkoušela i já. Kdykoli jsem něco udělala (přesně dle přání generálky), bylo to stejně špatně. Byla jsem nemehlo, blbec a naprostý ignorant.
Můj starší bratříček ne. Když měl něco udělat, udělal to vždy dokonale. Nějaké vyřizování apod. se po něm nechtělo, na to jsem tu přece byla já. Co se týče školy, na základce nosil bratr stále poznámky a byl dvojkařem a trojkařem. Ode mě se čekalo více. Mamina mi stále říkala, že musím mít dobré známky, abych se dostala na dobrou střední školu. Dobrými známkami myslela jedničky. Před každým rodičákem jsem měla zažívací potíže.
Bratr to nijak neprožíval, sice mu mamina vyčítala, co si vyslechla od učitelů, že vyrušuje atd., ale jeho známky zřejmě stačily. Já dostala vždy kázání a občas pohlavek, když jsem měla v pololetí na lístečku známku 1-2. To pak byly i zákazy. Jednou, jedinkrát jsem dostala 2 z testu z dějepisu, nesměla jsem za trest na výlet a měla jsem zaracha. Musela jsem mít vyznamenání, abych se, podle slov naší maminy, dostala na dobrou střední školu. Při každém vysvědčení (i na gymplu) si generálka neodpustila srovnání mých známek a známek mého bratra.
Já měla na gymplu z matematiky, fyziky a chemie průměrné známky, bratr dělal administrativní obor, ale generálka srovnávala a nadávala mi, že on má lepší známky a že jsem úplně blbá. Tady pak rejpala do maminy kvůli tátovi, protože táta nebyl extra študákem a ani od nás neočekával geniální výkony. Nejvíce mě odrovnalo, když jsem přišla domů s maturitním vysvědčením a s vysvědčením z konce čtvrťáku, které bylo, aby se neřeklo. Nikomu na něm nezáleží. Odmaturovala jsem s vyznamenáním, ale generálku jsem neomráčila... Nadávala, že mám trojky na tom vysvědčení z konce čtvrťáku.
Studovala jsem na gymplu, ne však z vlastní vůle. Já chtěla na sklářskou průmku (byla však hodně daleko,což se rodičům moc nezamlouvalo), na oděvní průmku (mamina ji okamžitě zamítla, protože bych prý neměla slušné zaměstnání), pak jsem chtěla na stavební průmku, ta prošla, ale až jako druhá škola v pořadí. Na přihlášku mi mamina jako první, preferovanou školu, napsala gympl. Na gympl mě vzali bez přijímaček, díky prospěchu, takže k přijímačkám na stavebku jsem se už nedostala. Jelikož jsem se dostala na gympl, bylo prakticky jasné, že mě čeká také vysoká škola.
Samozřejmě, na vysokou stavebku či oděvku jsem jít nemohla, chyběly mi základy ze střední školy. Takže se mi tím zúžil výběr. Přesto, že jsem na gypml nechtěla, měla jsem kolem sebe fajn spolužáky. :-) O gymplácích se říká tolik nesmyslů, ale my nejsme divní, fakt ne.
Pokud budu mít dítě, podpořím jeho výběr studia (pokud to nebude úplná ptákovina) a podpořím i jeho zájmy (samozřejmě, pokud nepůjde o něco v rozporu se zákonem). Nebudu plánovat dítěti budoucnost a život. Budu ráda, když dítě bude se svým životem spokojené, ať skončí u jakékoli profese.
Krásný den všem, BastMetztli
Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven.
To musel být strašný teror. Jakou jste si nakonec zvolila vysokou? Vymanila jste se konečně z vlivu „generálek“?
Co tomu říkáte, milé ženy-in? Zažila jste doma něco podobného? Nutili vás rodiče do školy, kterou jste nechtěla? Nebo vám nechali volnou ruku?
Jak to řešíte se svými dětmi? Pomáháte jim s výběrem školy nebo povolání? Nebo je necháváte, ať se rozhodnou podle svého? Už mají nějakou představu, čím by chtěli být? Shoduje se stou vaší?
Napište nám na dnešní téma: redakce@zena-in.cz
Nový komentář
Komentáře
Můj táta mi vždycky říkal že by chtěl aby ze mě byla "řeznica" - doslova. Naštěstí se jeho přání nevyplnilo a já jsem profesionální kancelářská myš, u zabíjačky skoro omdlívám a z masa poznám kuře a hovězí. Myslím že jako "řeznica" bych byla snad jedině majitelka řeznictví což by vlastně nebylo až tak špatný
drobek — #19 a kdo říká, že ho teď budu mít???
A maminka měla pravdu, neměla bys slušné zaměstnání
Vydupala jsem si sklářskou průmyslovku a zpětně mě mrzí, že jsem nešla studovat gymnázium nebo ekonomickou školu
SNÍŽEK — #16 no, mamina mi říkala, že chtěla vždycky kluky, měla jsem být Honzík. Holku nechtěla, možná vliv naší generálky... Ale táta rozdíly nikdy nedělal (moc si přál holku, už když se měl narodit brácha) a babi s dědou (jeho rodiče) také nedělali rozdíly. Bohužel tihle prarodiče umřeli brzy a já si je ani příliš neužila, bydleli daleko.
to je nefér,že měl bráška privilégia a jiný metr než ty,jen proto že je kluk,ale taký přístup jsem taky zažila.
Já jsem zas na gympl chtěla. Jenže byla taková doba, že se rozhodovalo, kam půjdeš. Podle toho, čím byli rodiče, a tak jsem já s vyznamenáním chodila poslední ho půl roku na ZDŠ do praktické, nikoliv studijní skupiny. A pořád mě nikde nechtěli přijmout. Jednou jsem si dokonce šla prohlédnout práci soustružnice a když jsem se ptala, jestli si můžu vzít ten odpad od soustruhu, takové nádherné blýskavé hobliny, tak tamní usoudili se smíchem, že já asi soustružnicí nebudu...
Moje dcerka taky odmítá jít na gympl, ač je studijní typ, tak ji nenutím, jen ji upozorňuji, že se musí ohlížet i na naše finanční možnosti, máme totiž dvojčata a držet oba na nějaké náročné střední škole je nad naše síly... Holt, oba pracujeme a bereme občasné brigády, aby děti mohly studovat.
I já vyfasovala od rodičů svého času gymnaziální nálepku. Nebyla jsem tam šťastná, s odstupem hodnotím, že mi to fakt nic moc do života nedalo. Na vysokou jsem nikdy jít nechtěla a tak pro mě byl gympl opravdu na nic. Ale byl v našem městě... Před pár lety se mě máma ptala, jestli se na ní nezlobím, že mě přihlásila na gympl a ne třeba do Prahy na nějakou uměleckou školu. Hodně mě s tou otázkou tehdy překvapila, ale ne, nezlobím. Všechno je k něčemu. Dobrou práci mám i bez speciální školy, sice bych měla možná lecos jednodušší, ale zase bych se o spoustu věcí připravila. Takhle jsem si svoje "místo na slunci" vydobila od nuly sama a ke kreslení a grafice jsem se stejně dostala. Máma to udělala, protože věřila, že je to pro mě nejlepší, takže zlobit se na ní prostě nemůžu.
BastMetztli — #10 Vybrala sis krásnej obor, věřím, že tě baví. I díky tobě čeština nezanikne :-)
Mne to tiež nlajnovali. Chcela som na ekonomku- nemohla, lebo tam už chodila moja sestra
Chcela som na zdrávku- nemohla. pretože tam sa pracuje na zmeny a iní pôjdu k vode a ja do roboty
Chcela som na odevnú- nemohla, pretože tam by som musela byť na intri a to bolo nevhodné.
Musela som na strojárinu a tá išla po prevrate do pr..., takže len veľmi ťažko som našla zamestnanie. Hlavne že mala vtedy budúcnosť o akej sa mne ani nesnívalo. No americký sen.
No a keď som nemohla nájsť prácu, tak sa na mňa pozerali všetci cez prsty, aká som neschopná.
CityCat — #6 Teď se učím na bakalářské státnice, musela jsem je odložit kvůli problémům s vedoucí mé bakalářské práce. Dělám Bohemistiku (čeština, dějiny lingvistiky, česká literatura...) a celkem mě to baví.
Kdysi jsem chtěla na tu střední stavaránu - architektura bytová a k tomu pak vysokou obor architektura zahrad, mít to pěkně komplet - bytové prostory, venkovní prostory. Sklářská střední - chtěla jsem na umělecké broušení a tavení skla nebo rytí skla... Bohužel, na to jsem tehdy nenašla kurzy. Myslím, že bych nemohla jít v tomto oboru na vysokou bez předešlého středoškolského vzdělání. Můj brácha šel na Báňskou, na průmku, měl maturitu s administrativního oboru a na vejšce měl dost velké problémy.
V současné době si rozmyslím, jestli se ještě přihlásím na jinou vejšku, přece jen, studium se bude platit a je i čas jít do práce...
CityCat — #6 Dík za připomínku oněch časů!
při čtení ve mě vřela krev jak ti lajnovali život jejich směrem. A věřím, že toto ty svému dítěti neuděláš. takový příběh ze svého okolí taky znám, pakárna
Mamata — #2 ano, žije, ale druhým rokem je v DD, protože naši jsou přes den v práci a generálka potřebuje dohled (doma nám dost často padala) a asistenci. Loni v září jí bylo 83.
Chápu tu trpkost, připomíná mi to můj příběh, ale na "výběr" střední školy neměli vliv rodiče - ti mě podporovali - ale totalitní kvóty uchazečů. Chtěla jsem na uměleckou školu, ale kvóta byla JEDEN uchazeč ze třídy. Protože jsem měla nepatrně horší průměr než moje spolužačka, nemohla jsem se talentových zkoušek zúčastnit. Paradoxem bylo, že na gymplu jsme pak s mojí "úspěšnější" spolužačkou seděly v jedné lavici (nebyla přijatá). Já ale byla neústupná a ty přijímačky jsem si vyvzdorovala a po třech letech na gymnáziu zasedla do prváku umprum se spolužáky o tři roky mladšími. NELITUJU! Školu jsem si neskutečně užívala. Prostě když něco doopravdy chceš, dosáhneš toho.
Není pravda, že ti chybí základy ze střední školy. Existuje řada kurzů, které tě na přijímačky připraví. Neboj se a jdi do toho.
Hele, já mám SŠ zdravotnickou - obor optika a po ní jsem úplně v pohodě šla na cestovní ruch. Podle mě můžeš na jakoukoli VŠ bez ohledu na to, co jsi studovala předtím.
Já si také nějak myslela, že dcera půjde samozřejmě na gympl a ono z ní vylezlo, že chce jít na uměleckou průmku. Domluvil mi v klidu syn, ať ji nenechám na gymlu trápit. Šla do Kam. Šenova - desing svítidel, kde si osvojila spoustu užitečných a velmi praktických znalostí o všem možném. A z této průmky se dostala nejdřív na módní návrhařství a pak ještě na architekturu. S pobytem na intru jsme si ale užili! Teď se mi stýská...
Já si také nějak myslela, že dcera půjde samozřejmě na gympl a ono z ní vylezlo, že chce jít na uměleckou průmku. Domluvil mi v klidu syn, ať ji nenechám na gymlu trápit. Šla do Kam. Šenova - desing svítidel, kde si osvojila spoustu užitečných a velmi praktických znalostí o všem možném. A z této průmky se dostala nejdřív na módní návrhařství a pak ještě na architekturu. S pobytem na intru jsme si ale užili! Teď se mi stýská...
generálka ještě žije???