Mnozí se domnívají, že nejlepší doba, kdy si může žena doplnit vzdělání, je během mateřské dovolené. Je to ale opravdu tak? S jakými překážkami by maminky-studentky měly počítat a na co se připravit?
Mnohé maminky na mateřské nechtějí zahálet a rozhodnou se pro studium na vysoké škole. Proč ne? Koneckonců konkurence na pracovním trhu je veliká a kdo ví, co bude za pár let, až se zase budou chtít vrátit do zaměstnání! Možná jste ale v opačné situaci. Vysokou školu už studujete a miminko máte teprve v plánu. Období studia vám každopádně pro těhotenství i ranou fázi mateřství připadá nejvhodnější.
Do školy občas musíte
Pokud vás těhotenství zaskočí během denního studia, není to žádná katastrofa, studium se dá buď přerušit, nebo můžete zažádat o individuální studijní plán. V tom se ale jednotlivé školy liší, proto je dobré si přesné podmínky důkladně zjistit. Pokud jste na mateřské a se studiem plánujete teprve začít, budete zřejmě volit dálkovou formu studia. Přesto ale počítejte s tím, že minimálně jednou měsíčně se ve škole ukázat musíte. Totéž platí pro dny, kdy budete skládat písemné nebo ústní zkoušky. V takovém případě byste měla předem zvážit, zda budete mít vždy ochotné a flexibilní hlídání (babička, chůva, manžel nebo kamarádka s flexibilní pracovní dobou). Jen velmi výjimečně se stává, že profesoři tolerují přítomnost dětí na přednáškách či seminářích. Při výběru školy je proto dobré přihlížet k tomu, jak která studujícím maminkám vychází vstříc. Skvělé podmínky má v tomto ohledu například Fakulta sociálních studií v Brně na Masarykově univerzitě. Maminky tam mají k dispozici přebalovací pult, kojící místnost a dětský koutek, kde se jim o dítě v době přednášek postarají. Studujícím rodičům fakulta dále nabízí také stipendium.
Zkoušky, stres a emoce
Přestože se považujete za psychicky velmi vyrovnanou a odolnou osobnost, měla byste si uvědomit, že v těhotenství budete procházet nemalými emočními změnami. Náladovost, vznětlivost nebo plačtivost se u vás mohou střídat už v prvních měsících. S fyzickými změnami pak přichází také velká únava a občasné nevolnosti. Jste si jistá, že se v takových stavech budete moci soustředit na studium? A co teprve náročné zkouškové období, které s sebou přináší stres? Nebudeme si nic nalhávat, pro mrňouska ve vašem bříšku to nebude zrovna nejlepší pocit.
Asi to nezvládnu...
Ani pro vás, maminky na mateřské, které teprve se studiem plánujete začít, však tato zkušenost nebude procházkou růžovým sadem. Studovat při zaměstnání je sice fuška, ale pokud máte pevnou pracovní dobu, přece jen si na učení doma můžete pár hodin denně vyšetřit. S dítětem budete muset být mnohem operativnější. Pokud nepatříte k těm šťastným, které mají chůvu nebo babičku, tedy pravidelné hlídání, budete muset volné chvilky na učení doslova krást. To může potvrdit například osmadvacetiletá Míša, která je teprve v prvním ročníku dálkového studia na vysoké škole.
„Manžel pracuje a já jsem vlastně celý den s roční dcerou doma. Přes den se jí musím věnovat, nemůžu ji jen tak nechat a připravovat se do školy,“ říká. „Učit se začínám až večer, když malá usne. Většinou to ale vydržím, dokud neusnu. Ráno pak vstávám v pět hodin, abych malou nakrmila, a jsem úplně vyřízená.“
Míša po třech měsících zvažuje, jestli bude ve studiu pokračovat.
„Je to náročnější, než jsem čekala. Na každou velkou zkoušku máme jen pár týdnů, takže je potřeba se připravovat vlastně neustále, mezitím ještě psát referáty a jednou měsíčně absolvovat víkendové semináře. Začala jsem zanedbávat domácnost a jsem víc ve stresu. Nevím, jestli má cenu se takhle nervovat. Chtěla bych si malou užít, než začnu zase pracovat, ale díky škole jsem permanentně unavená a občas i nepříjemná na manžela,“ vypočítává Míša mínusy studia na mateřské. A není sama. Maminek, které se brzy rozhodnou studium opustit, rozhodně není málo. Nemusí se přitom ani v nejmenším jednat o špatné nebo nedůsledné studentky. Spíše než to jako důvod ženy na mateřské řeší dilema, zda jsou kvůli škole ochotny šidit dítě, nebo domácnost. Je to jakási volba mezi příjemnou, nebo stresující mateřskou dovolenou.
Některé maminky to zvládly, jiné bohužel ne. Jaký je klíč k úspěchu? Bezpochyby vaše vlastní velká motivace a obrovské zázemí rodiny i partnera. Ti by vám měli být schopni s péčí o dítě nejen pomoci, ale zároveň vám poskytnout psychickou podporu.
„Myslím, že v tom spočívá můj problém,“ říká Míša. „Babičky ještě stále pracují a manžel je pracovně velmi vytížený. Starost o dceru a domácnost tedy spočívá na mně a já to nechci zanedbávat. Chůvě svěřit malou ještě nechci, navíc si to finančně ani nemůžeme dovolit,“ uzavírá Míša.
Nový komentář
Komentáře
Bojím se, jak to bude mít dcera po mateřské.
Asi to jde, ale dá to hodně práce
Angel.Kacy — #33 Běžná osoba, o které mluvíš, mít výborný prospěch nebude (nebo je dost malá pravděpodobnost, že bude)! Důvod není to, že by se neučil, ale to, že často nemá na práci jenom školu - musí si totiž vydělávat! Ne každému rodiče zaplatí veškeré výdaje. Je to začarovaný kruh.
Angel.Kacy — #12 Proč se mi tomu nechce věřit? Ale každý si asi musíme zdůvodnit, proč nejsme nejlepší, proč jsme nevyhráli, když jsme přece MĚLI VYHRÁT!
Studium a děti ANO
U nás studuje moje dcera a zeťák současně již třetím rokem vysokou a zvládají to i s mou již 9 letou vnučkou Izabelkou, která když jdou na nějaký ten zápočet, nebo zkoušku, tak jim říká..."vy to určitě dáte"
Já jim moc fandím a jsem na oba moc pyšná.
S dítětem se dá studium zvládnout. Není to samozřejmě jednoduché.
Spousta studentů nemá na studium peníze a musí si přivydělávat a to je taky náročné. Napadá mi ten největší průšvih - dítě a být bez peněz.
Jsou různé školy - někde se věčně píšou testy a účast je nutná. Taky jsem slyšela i studiu, kam dochází 3 dopoledne...
Moje kamarádka vystudovala VŠ s dítětem už před 30 lety, v Praze byly koleje pro manžele. V Brně nevím o ničem takovém, jen byl možný individuální plán studia, v podstatě dálkové studium, to je možné dnes i na střední škole pro výjimky.
Revival — #27 no, zrovna religionistika... rok jsem měla tu pochybnou "čest" a myslím, že některé obory jsou "na nic", resp. stačilo by je otevřít jen třeba na jedné univerzitě v republice a jinde to zatrhnout, produkuje jen "nepoužitelné" absolventy.
Dá se to zvládnout.
Josef — #35
Dítěti se věnuje i sebevzděláváním se. A možná víc než když pasíruje zeleninku přes síto místo mixéru.
já bych studium při mateřské nezvládla,proto obdivuji ty,které to zvládnou
Revival — #25 Nejedná se náhodou u tiskové mluvčího fotbalové Sparty. Pamtuji si jej ze školy a přesně tohle by mi na něj sedělo jak prdel na hrnec.
Revival — #27 Bylo by opravdu škoda zbavit se intelektuální elity. Jenže to, co se teď označuje jako elita, jsou spíše jelita.
Co je to za elitu, která nemá kritické myšlení a dívá se na svět přes ideologické brýle několika málo autorů, z nichž si přečetli pár úryvků? K tomu islámu - mně je jedno, jestli to učení samo sebe považuje za mírumilovné nebo ne. Pokud jeho myslitelé neodsuzují činy, které se jeho jménem páchají, pak je to pro mě nepřijatelná ideologie. Může-li vrcholný představitel islámu vyhlásit fatvu kvůli knize nebo obrázku, tak je to pro mě na úrovni domácího tyrana, který svoji ženu tluče, protože ona ho rozzlobila tím, že mu málo osolila polévku. A bohužel se evropští intelektuálové ve vztahu k teroristickým útokům chovají jako ta týraná žena a násilníka omlouvají a chtějí nám vnutit pocit, že si za to můžeme sami. Bez takových elit bych se raději obešla.
Mateřská je na to abych se věnovala dítěti, jsem prostě ze staré školy.
já mám Valentýna doma celoročně, partner je v tento den narozený. a ten letošní bude obzvlášť slavnostní!!! Končí mi šestinedělí


Revival — #32 Takhle bych to tedy negeneralizovala. Já studuji například management kvůli tomu, že mě zajímá. O co méně jsem tedy dle Tvého pojetí intelektuální elita? Chápu, že na tyhle obory se tak nahlíží, ale není to tak u všech. Proto jsem také níže psala, že chci ještě studovat Učitelství odborných předmětů. Ten management bych totiž chtěla učit.
Reforma školství je nezbytná, v jiných státech to také funguje. A člověk, který chce opravdu studovat VŠ, se dle toho může zařídit. Tak by Ti méně majetní šli po SŠ třeba rok pracovat, což by jim bohatě vystačilo na školné prvního roku, a od druhého ročníku, jak jsem psala níže, by při výborných výsledcích školné neplatili. Bavila jsem se o tom i s jedním odborníkem při debatě o školské reformě a dal mi za pravdu.
Vadí mi ta nespravedlnost. Že se tito prospěcháři řadí vedle nás a že mají diplomy stejné váhy. A nejsem zdaleka sama, komu to vadí. Asi mám ještě zbytky iluzí o světě
Angel.Kacy — #30 Intelektuální elity nestudují management, to studují lidi, kteří chtějí primárně dobře vydělat. To neříkám proto, že by na tom bylo něco špatného, ale je to fakt. Oproti tomu je pořád hodně lidí, které ty menšinové obory opravdu zajímají (jak jsem psal v komentáři níže) a i za cenu toho, že budou někde archivovat, to studovat budou. Navíc bys tak omezila studium těm málo majetným, kteří by právě školu, z níž moc peněz pro absolventa nekouká, chtěli studovat. Státní půjčku by spláceli ještě dlouho.
Angel.Kacy — #28 Jenže to je rozdíl. Ty studuješ školu, která má k výdělku mnohem blíž než nějaké Kulturní dějiny, které dost lidí bere jako určitou záložní variantu. Já chtěl studovat žurnalistiku, kam brali 50 z 1000. Měl jsem smůlu, ale za tři roky jsem se dostal na dvouleté Mgr., kde jsem se naučil i to, co ti bakaláři. Bez Bc. bych se tam ale hlásit nemohl. Musím ale dodat, že co do obtížnosti šlo o zhruba stejný kalibr. Ne nadarmo studenti tvrdili, že na studiu FSV jsou nejtěžší kliky od dveří
Jinak bych řekl, že většina lidí se skutečně připravuje, a to i na humanitních oborech. Mně by třeba bylo stydno opsat seminárku, ale tvrdím, že tak to má většina.
Moc ale nechápu, co ti vlastně vadí. Pokud je to tak, jak myslíš, musíš vědět, že tyhle "prospěcháře" stejně převálcuješ a čeká tě hvězdná kariéra. Je to skutečně tak. Kdo se soustředí jen na sebe a na svůj výkon a chce z něj mít dobrý pocit, vždycky to někam dotáhne.
Revival — #27 Intelektuální elity? Mluvíte pořád o těch, kteří studují VŠ Vámi popsaným způsobem? Mají diplom a kdyby Vám měli říct, co vlastně tedy studovali, co je to tedy ten management (dávám příklad), tak pokrčí rameny a ukáží, že mají před jménem Bc. a to jim stačí????
Školné viz můj komentář studium zdarma pro zainteresované studenty.
Altamora — #26 Plně souhlasím, plus bych zavedla třeba od 2. ročníku zdarma prospěchové studium pro ty, co ta škola fakt zajímá...