Mnozí se domnívají, že nejlepší doba, kdy si může žena doplnit vzdělání, je během mateřské dovolené. Je to ale opravdu tak? S jakými překážkami by maminky-studentky měly počítat a na co se připravit?

mum

Mnohé maminky na mateřské nechtějí zahálet a rozhodnou se pro studium na vysoké škole. Proč ne? Koneckonců konkurence na pracovním trhu je veliká a kdo ví, co bude za pár let, až se zase budou chtít vrátit do zaměstnání! Možná jste ale v opačné situaci. Vysokou školu už studujete a miminko máte teprve v plánu. Období studia vám každopádně pro těhotenství i ranou fázi mateřství připadá nejvhodnější.

Do školy občas musíte
Pokud vás těhotenství zaskočí během denního studia, není to žádná katastrofa, studium se dá buď přerušit, nebo můžete zažádat o individuální studijní plán. V tom se ale jednotlivé školy liší, proto je dobré si přesné podmínky důkladně zjistit. Pokud jste na mateřské a se studiem plánujete teprve začít, budete zřejmě volit dálkovou formu studia. Přesto ale počítejte s tím, že minimálně jednou měsíčně se ve škole ukázat musíte. Totéž platí pro dny, kdy budete skládat písemné nebo ústní zkoušky. V takovém případě byste měla předem zvážit, zda budete mít vždy ochotné a flexibilní hlídání (babička, chůva, manžel nebo kamarádka s flexibilní pracovní dobou). Jen velmi výjimečně se stává, že profesoři tolerují přítomnost dětí na přednáškách či seminářích. Při výběru školy je proto dobré přihlížet k tomu, jak která studujícím maminkám vychází vstříc. Skvělé podmínky má v tomto ohledu například Fakulta sociálních studií v Brně na Masarykově univerzitě. Maminky tam mají k dispozici přebalovací pult, kojící místnost a dětský koutek, kde se jim o dítě v době přednášek postarají. Studujícím rodičům fakulta dále nabízí také stipendium.

Zkoušky, stres a emoce

Přestože se považujete za psychicky velmi vyrovnanou a odolnou osobnost, měla byste si uvědomit, že v těhotenství budete procházet nemalými emočními změnami. Náladovost, vznětlivost nebo plačtivost se u vás mohou střídat už v prvních měsících. S fyzickými změnami pak přichází také velká únava a občasné nevolnosti. Jste si jistá, že se v takových stavech budete moci soustředit na studium? A co teprve náročné zkouškové období, které s sebou přináší stres? Nebudeme si nic nalhávat, pro mrňouska ve vašem bříšku to nebude zrovna nejlepší pocit.

Asi to nezvládnu...

Ani pro vás, maminky na mateřské, které teprve se studiem plánujete začít, však tato zkušenost nebude procházkou růžovým sadem. Studovat při zaměstnání je sice fuška, ale pokud máte pevnou pracovní dobu, přece jen si na učení doma můžete pár hodin denně vyšetřit. S dítětem budete muset být mnohem operativnější. Pokud nepatříte k těm šťastným, které mají chůvu nebo babičku, tedy pravidelné hlídání, budete muset volné chvilky na učení doslova krást. To může potvrdit například osmadvacetiletá Míša, která je teprve v prvním ročníku dálkového studia na vysoké škole.
„Manžel pracuje a já jsem vlastně celý den s roční dcerou doma. Přes den se jí musím věnovat, nemůžu ji jen tak nechat a připravovat se do školy,“ říká. „Učit se začínám až večer, když malá usne. Většinou to ale vydržím, dokud neusnu. Ráno pak vstávám v pět hodin, abych malou nakrmila, a jsem úplně vyřízená.“
Míša po třech měsících zvažuje, jestli bude ve studiu pokračovat.
„Je to náročnější, než jsem čekala. Na každou velkou zkoušku máme jen pár týdnů, takže je potřeba se připravovat vlastně neustále, mezitím ještě psát referáty a jednou měsíčně absolvovat víkendové semináře. Začala jsem zanedbávat domácnost a jsem víc ve stresu. Nevím, jestli má cenu se takhle nervovat. Chtěla bych si malou užít, než začnu zase pracovat, ale díky škole jsem permanentně unavená a občas i nepříjemná na manžela,“ vypočítává Míša mínusy studia na mateřské. A není sama. Maminek, které se brzy rozhodnou studium opustit, rozhodně není málo. Nemusí se přitom ani v nejmenším jednat o špatné nebo nedůsledné studentky. Spíše než to jako důvod ženy na mateřské řeší dilema, zda jsou kvůli škole ochotny šidit dítě, nebo domácnost. Je to jakási volba mezi příjemnou, nebo stresující mateřskou dovolenou.
Některé maminky to zvládly, jiné bohužel ne. Jaký je klíč k úspěchu? Bezpochyby vaše vlastní velká motivace a obrovské zázemí rodiny i partnera. Ti by vám měli být schopni s péčí o dítě nejen pomoci, ale zároveň vám poskytnout psychickou podporu.
„Myslím, že v tom spočívá můj problém,“ říká Míša. „Babičky ještě stále pracují a manžel je pracovně velmi vytížený. Starost o dceru a domácnost tedy spočívá na mně a já to nechci zanedbávat. Chůvě svěřit malou ještě nechci, navíc si to finančně ani nemůžeme dovolit,“ uzavírá Míša.

Reklama