shutterstock-383210527.jpg
Foto: Shutterstock

1. Nedostatek slunečního světla může snižovat hladinu testosteronu

S kratšími zimními dny a menším množstvím slunečního světla se u mužů od listopadu do dubna často snižuje hladina vitamínu D a tím i testosteronu. To je v dramatickém kontrastu se zvýšenou hladinou testosteronu v teplejších měsících, zejména v dlouhých slunečných červnových dnech. Výzkumníci z kongresu European College of Neuropsychopharmacology zjistili, že denní dávka jasného světla může zvýšit hladinu testosteronu a zlepšit tak sexuální touhu a uspokojení u mužů. V rámci studie strávila polovina účastníků mužského pohlaví ráno 30 minut před světelným boxem s UV filtrem. Druhá polovina byla vystavena placebo světlu. Na konci dvou týdnů muži ve skupině s jasnějším světlem uváděli trojnásobnou úroveň sexuálního uspokojení, které se zvýšilo ze 2 na 6 bodů (na stupnici 1-10). Zvýšila se jim také hladina testosteronu. Muži ve skupině s placebem nezaznamenali žádnou změnu hladiny testosteronu, ani skóre sexuální spokojenosti.

Je tedy světelná terapie účinná?

Odpověď může být biologická. Vědci se domnívají, že světelná terapie bojuje proti činnosti žláz v mozku, které snižují hladinu testosteronu. Světelná terapie tudíž může zvýšit hladinu hormonů zvyšujících hladinu testosteronu v těle. To však neznamená, že by muži měli trávit celé dny na slunci. Přílišné vystavení UV záření může být nebezpečné. Znamená to jen, že pro muže, kteří se potýkají s nízkým libidem, by jednoho dne mohla být světelná terapie alternativou k suplementům a lékům na předpis. Rozhodující slovo je „mohla“. Ke skutečnému posouzení přínosů světelné terapie pro mužské libido je zapotřebí mnohem více výzkumu. Pokud si však chcete zvýšit hladinu testosteronu v zimních měsících, suplementy jsou bez debat stále patřičnou a efektivní volbou.

2. Osamělost může libido uvést do stavu hibernace

Pokud žijete v chladnějším podnebí, zejména v takovém, kde pravidelně sněží nebo je vlhké počasí, pravděpodobně jste si všimli, že je těžší zvednout se z gauče a vyrazit do společnosti. Kvůli tomu se můžete cítit osamělejší. Dává to smysl. A ať už jste ve vztahu, nebo ne, osamělost vašemu sexuálnímu životu příliš neprospívá. Osamělost a izolace mohou způsobit, že člověk začne opakovaně a obsedantně přemýšlet o negativních myšlenkách. Přemítání často zvyšuje úzkost a může způsobit fyzické příznaky včetně bušení srdce, pocení, tlaku na hrudi nebo dokonce bolesti na hrudi. „Pokud něco takového zažíváte, můžete si všimnout, že i vaše libido se na sezónu ukládá k zimnímu spánku. V takovém případě není od věci zvážit formy suplementace na zvýšení sexuálního apetitu,“ říká David Buchta, propagátor zdravého životního stylu z PRIMULUSu.

shutterstock-741726535.jpg
Foto: Shutterstock

3. Nízká hladina serotoninu může vést ke zvýšené sexuální touze

Serotonin je důležitá chemická látka a neurotransmiter z mnoha důvodů. Pomáhá regulovat naši náladu, hladinu energie, spánek a sexuální touhu. Studie z roku 2002 publikovaná v časopise The Lancet zjistila, že obrat serotoninu je nejnižší v zimním období. A studie z roku 2010 v časopise Drug, Healthcare and Patient Safety zjistila, že serotonin zřejmě potlačuje sexuální aktivitu. Proto jsou antidepresiva, která ovlivňují serotonin, spojována se sexuálními dysfunkcemi. Podle této logiky je možné, že nižší hladina serotoninu v zimě může ve skutečnosti zvýšit váš zájem o sex.

4. Kvůli úzkosti pociťujeme tlak k romantickému spojení

Zima vede některé lidi k tomu, že si chtějí najít partnera v období, kterému se říká „cuffing season“. Tento termín označuje specifické roční období, kdy jsou lidé extrémně motivováni k tomu, aby se „dali dohromady“. Obvykle se vyskytuje od října do března, tedy v chladnějších měsících roku. Někdy lidé pociťují tlak na to, aby byli ve vztahu v období kolem svátků. „U některých lidí může myšlenka na blížící se rodinná setkání a sváteční večírky vyvolat obavy, že se objeví sami nebo budou jediní nezadaní, což může vést k chování, které vede k hledání vztahu,“ říká David Buchta.

Jak to tedy je?

Mnoho lidí může v chladnějších měsících pociťovat snížení libida. A to kvůli kombinaci výkyvů hormonů, úzkosti ze svátků, nízké hladiny vitamínu D a skutečnosti, že nošení šesti vrstev oblečení není příliš svůdné. Nejedná se o zlaté pravidlo. Je jasné, že v tomto tématu je velký manévrovací prostor. Je však důležité si uvědomit, že sex není nejdůležitější věc na světě a pokud se na něj necítíte, tak ho provozovat nemusíte. Přeci ale jen existuje několik způsobů, jak si v zimě libido oživit, pokud nechcete čekat do jara, kdy se váš apetit vrací z války. Například doplňky stravy.

Zdroje: David Buchta, studie odkazované v článku