shutterstock-645878188.jpg
Foto: Shutterstock

Uprostřed stále rostoucího povědomí o změně klimatu studie zjistila, že někteří lidé přehodnocují své rozhodnutí mít dítě. Nadměrná spotřeba, přelidnění a nejistota jsou některé z obav, na které poukazují. Vědci vyhledali lidi ve věku 18-35 let, kteří uvedli, že změna klimatu je rozhodujícím faktorem reprodukce. 

Pro mnoho lidí je otázka, zda mít děti nebo ne, jednou z největších, s nimiž se v životě potýkají. „Pokud se obáváte, jak bude vypadat budoucnost kvůli změně klimatu, bude to mít zjevný dopad na i na rozhodnutí jestli mít potomka,“ říká Sabrina Helm, hlavní autorka a docentka na Norton School of Family and Consumer Services.

Nadměrná spotřeba se mezi respondenty ukázala jako nejčastější problém. Mnoho účastníků uvedlo, že se obávají, že by děti přispěly ke změně klimatu zvýšenou uhlíkovou stopou a nadužíváním zdrojů, které by se v budoucnu mohly stát vzácnějšími, jako je jídlo a voda.

Adopce je pro mnohé přijatelnější

Pokud jde o přelidnění, účastníci uvedli, že mít více než dvě děti by bylo problematické a sobecké. „Osvojení bylo považováno za nízkouhlíkovou alternativu,“ dodala autorka studie.

Někteří účastníci zároveň uvedli, že myšlenka mít děti jim dává naději na lepší a světlejší budoucnost. Jiní doufali, že budoucí generace přispějí ke zlepšení životního prostředí.

shutterstock-1388894738.jpg
Foto: Shutterstock

Respondenti také vyjádřili frustraci a hněv, že jejich obavy ostatní členové rodiny a přátelé neberou vážně. Problematika environmentálního žalu, kvůli kterému lidé nechtějí mít děti, je stále trochu tabu. Lidé se o ní podle studie bojí mluvit, navíc stále ještě existují ti, kteří změnu klimatu popírají. „Myslím, že to, co chybí, je příležitost mluvit o tom a slyšet hlasy jiných lidí. Možná tento výzkum pomůže,“ dodala Sabrina Helm.

Zdroj informací: The Indian Expres, magazín Health a Psychology today

Reklama