Zdroj: Shutterstock
Planetu Zemi trápí velké množství plastů, které znečišťují životní prostředí. Zejména oceány. Podle posledních výzkumů je pravděpodobné, že bude v roce 2050 ve vodách více plastů než ryb. Teď je ale možné, že je řešení, jak situaci zvrátit. Čínské studentky Jeanny Yao a Miranda Wang totiž vyvinuly bakterie, které jsou schopny přetvořit plast v oxid uhličitý a vodu.
Dívky na projektu pracují už od svých školních let. Nyní mají patenty a získaly i dotaci ve výši 400 tisíc dolarů, aby mohly projekt posunout dál. Obdivuhodné je, že je těmto dívkám pouhých 23 a 24 let.
Za svůj projekt už získaly pět cen a staly se nejmladšími osobami, které získaly Perlmanovo vědecké ocenění (Perelman’s science prize).
„Je prakticky nemožné, aby lidé přestali používat plasty. Potřebujeme technologii, která materiál rozbije, a vše se tak stane biologicky rozložitelným,“ říká mladá vědkyně Miranda Wang.
Nový komentář
Komentáře
To je fajn. Takze vypustime bakterie zerouci plasty. No a jednoho dne zjistim ze mam sezranou pulku auta. Ale bakterie je porad bakterie. Svevolne se mnozici organismus. Co se stane kdyz se premnozi? Jake jsou vedlejsi ucinky ? Jiz jme videli par filmiku kde v zajmu dobra se zpusobilo jeste vetsi zlo....
A co se stane s tím ostatním - plasty obsahují chlor, vápník, křemík, dusík, fosfor, síru... při výrobě se používají barviva, plniva, stabilizátory, změkčovadla, maziva... a z toho všeho určitě nezbude jenom oxid uhličitý a voda.
Ale to není novinka, o tom se už pár let píše. A taky prý znají bakterie, co umí zlikvidovat ropu při ropných haváriích. Ovšem kdy se to uvede do reálu? A co si počít s tím uvolněným oxidem uhličitým? Aha. Tak ještě nějaký botanik, který genetickým inženýrstvím vyvine rostliny, které ten CO2 zlikvidují. Deštné pralesy na to asi stačit nebudou.