„Hlavním důvodem, proč jsme se rozhodli vytvořit tuto petici, byly chybějící rady a informace na základních školách a bohužel často i od našich rodičů. Zavedením rozšířené sexuální výchovy a prevence do škol bychom rádi předešli pro budoucí generaci dětí problémům sociálním a psychologickým jako je šikana na internetu i ve školách, zdravotním jako například šíření pohlavně přenosných nemocí, nechtěnému těhotenství a jiným mnohdy závažným následkům." Sdělují studenti v úvodu své petice. 

621383df04dabobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Tím hlavním, kdo poskytuje informace o sexuální výchově, je rodina a také škola. Rodiče by měli v ideálním případě položit základní kameny tohoto tématu a pokračovat dál ve vzdělávání dítěte v sexuální výchově. To však často nedělají. Většina z nich skončí již po pár základních informacích a poté odbydou dítě větou „Na to máš ještě času dost“. Možná to u vás také tak probíhalo. Uvádějí na úvod své petice směřované pro Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky.

Z výsledků výzkumu Českého statistického úřadu jasně vyplynulo, že hlavní důraz je při sexuální výchově kladen na pohlavní choroby, jako je HIV, syfilis nebo kapavka a také na menstruaci. Ovšem v některých případech jsou informace o menstruačním cyklu podávány jen dívkám a pro chlapce je pak do budoucna obtížnější se v tématu „ženských potíží“ orientovat. To si přejí studenti z MedVictus změnit. Za nedostatečnou považují jak časovou dotaci, tak náplň sexuální výchovy. Dle průzkumu, který si před založením petice udělali, mají dnes mladí lidé zájem především o témata jako je genderová identifikace, orgasmus – jak ho prožívají muži a jak ženy, jak se vyrovnat s odlišnou sexuální orientací nebo jaké následky sex vlastně má.

6213831f5c15fobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

„U nás to probíhalo asi tak, že jsme v osmé třídě dostali přednášku o menstruaci. V té době ji přirozeně již většina z nás měla. Dostali jsme letáčky a každý jednu vložku. Takže chlapci se dozvěděli, že žena jednou za měsíc krvácí a holky se vlastně nedozvěděly nic. Následky byly jen takové, že po celé škole byly v následujících dnech vylepené vložky na oknech a dveřích. Poté přišla o rok později přednáška o HIV, a to bylo vše. Ve 14 je na první hodinu sexuální výchovy opravdu pozdě. Navíc ti učitel ve škole řekne maximálně to, že po sexu otěhotníš, nebo chytneš chlamydie, a to opravdu nestačí,“ říká herečka a modelka Anežka.

Podobný názor zastává i její kolegyně, herečka z Divadla Radka Brzobohatého, Barbora: „Začít se sexuální výchovou by se mělo už ve školce. Na střední škole je opravdu hodně s křížkem po funuse. U nás to navíc ani nebylo o sexu, dostali jsme jen přednášku o rakovině děložního čípku. Klukům to bylo asi tak nějak jedno a nás holky to vyděsilo. Jsem pro, aby se sexuální výchova jako obor vyvíjela. Už jen proto, že dnes přece víme, že existuje více orientací, než jen heterosexuální a více pohlaví než dvě. Děcka by měla vědět, že se sama mohou rozhodnout, kým chtějí být a co chtějí v životě dělat.“

Čtěte také: Chci to jinak, bojím se selhání, už mě nepřitahuješ: Nejčastější problémy v posteli

62138387957feobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Zmiňovaná petice mladých aktivních studentů si získala mezi veřejností velmi kladné ohlasy a svým podpisem ji podpořilo téměř 1200 signatářů, pro oficiální přijetí Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky je třeba podpisů 1500.

Co si petice klade za cíl?
1. Prevence sexuálního násilí a obtěžování.
2. Předávání kvalitních znalostí a podložených faktů o lidském těle, jeho vývoji a funkcích.
3. Většího porozumění sobě samému a svému protějšku.
4. Zvýšení schopnosti vyjadřovat své sexuální pocity a potřeby, o kterých člověk potřebuje komunikovat jak s partnerem, tak s odborníkem.
5. Schopnosti dokázat budovat sexuální vztah, ve kterém panuje sebeporozumění a respekt k potřebám a hranicím všech zúčastněných. Tímto bychom chtěli přispět k prevenci proti sexuálnímu zneužívání.
6. Zajištění informací o různých aspektech sexuálního života jako jsou např. pohlavně přenosné choroby, menstruace, porod, ochrana před početím, sexuální práva, souhlas v sexu, první sexuální styk.
7. Respektování rozdílů mezi mužem a ženou.
 
Návrhy témat, které studenti považují za zajímavé a důležité

  • Kyberšikana a sexuální obtěžování na internetu.
  • Podrobné rozdíly mezi mužem a ženou a jejich respektování.
  • Zvýšení schopnosti vyjadřovat své sexuální pocity a potřeby, o kterých člověk potřebuje komunikovat jak s partnerem, tak s odborníkem.
  • Schopnosti dokázat budovat sexuální vztah, ve kterém panuje sebeporozumění a respekt k potřebám a hranicím všech zúčastněných. Tímto bychom chtěli přispět k prevenci proti sexuálnímu zneužívání.
  • Zajištění informací o různých aspektech sexuálního života jako jsou např. pohlavně přenosné choroby, menstruace, porod, ochrana před početím, sexuální práva, souhlas v sexu, první sexuální styk.

Čtěte také: Když se sexuálním objektem stane hmyz, socha nebo výkaly. Kuriózní sexuální deviace

Zdroje: Sexuální výchova a prevence do škol„Když začnu o sexu, táta dělá, že není doma.” Studenti iniciují petici za lepší sexuální výchovu ve školáchČeský statistický úřadPrůzkum MedVictusLinka bezpečí, respondenti redaktorky